ISS zarażone wirusem Stuxnet

Kilka miesięcy temu głośno było o stworzonym przez amerykańską armię, niezwykle groźnymi wirusie Stuxnet, odpowiedzialnym m.in., za zniszczenie irańskich wirówek do wzbogacania uranu oraz atak na rosyjską elektrownię atomową. Teraz ten sam robak zaraził komputery Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak wyjaśnia Kaspersky, za infekcję odpowiada jeden z astronautów, którzy przybywając na stację przywiózł ze sobą wirusa znajdującego się na nośniku USB z prywatnymi materiałami i podłączył go do komputerów zarządzających pracą ISS. Jest to niezwykle groźny incydent, ponieważ robak jest bardzo niszczycielski i zainfekowanie nim komputerów odpowiadających za życie astronautów, mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje. Wystarczyłoby, gdyby robak uszkodził system podtrzymywania życia, albo produkcji energii elektrycznej i zrobiłoby się naprawdę niebezpiecznie.

Na szczęście specjaliści już się tym zajęli. Co ciekawe, jak twierdzi Kaspersky, nie jest to pierwszy raz, gdy ISS zostaje zainfekowane wirusem. Ponoć zdarza się to od czasu do czasu.

Źródło: Vice.com

You may also like...