Japończycy stworzyli samonaprawialne szkło

Naukowcy z University of Japan opracowali szkło, które potrafi się samodzielnie naprawiać. Może to być idealny materiał na ekrany dla naszych smartfonów.

Od wielu lat naukowcy pracują nad tzw. samonaprawialnymi materiałami, które po uszkodzeniu potrafiłyby się zreperować. Badania przynoszą coraz więcej interesujących koncepcji i po plastikach oraz betonie potrafiących się zreperować, przyszła pora na szkło.

Profesor Takuzo Aida z University of Japan, wraz ze swym zespołem opracował samonaprawialne szkło. Koncepcja takiego materiału nie jest wprawdzie nowa, ale wynalazek japońskich naukowców jest bardzo obiecujący. Nie jest to typowe szkło jakie znamy, lecz jeden z rodzajów polimerów. Jest tak twardy jak ono, lecz znacznie się od niego różni. W przypadku uszkodzenia, wystarczy bowiem ścisnąć je razem, a po przyłożeniu nacisku rozpoczyna się proces naprawy.

Wcześniejsze koncepcje samonaprawialnych materiałów, potrafiły jedynie naprawiać niewielki rysy. W przypadku tego wynalazku jest jednak inaczej, gdyż działa to z kompletnie rozbitymi fragmentami. Innymi słowy, jeśli ekran naszego smartfonu rozpadnie się na kawałki, to poskleja się po ściśnięciu ich ze sobą.

Póki co nie wiadomo kiedy nowy materiał zostanie skomercjalizowany. Miejmy jednak nadzieję, że nastąpi to szybko, gdyż jego możliwości mają wiele potencjalnych zastosowań.

szkło

Źródło: Rocketnews24.com

You may also like...