Pagani Huayra R – rakieta na kołach za 3,1 mln dolarów

Włoska marka Pagani zaprezentowała swój najnowszy hipersamochód Pagani Huayra R. Auto wyposażone w silnik V12 o mocy 838 KM kosztuje w podstawowej wersji 3,1 mln dolarów, a powstanie tylko w 30 egzemplarzach.

Kolekcjonerzy sportowych samochodów będą mogli wkrótce wydać swe ciężko zarobione pieniądze na kolejny pojazd. Niebawem ruszy bowiem sprzedaż najnowszego hiperauta o nazwie Pagani Huayra R, za które producent w podstawowej wersji życzy sobie 3,1 mln dolarów.

Pagani Huayra R autem tylko na tor

Pagani Huayra R

Huayra R to bardziej ekstremalna wersja standardowego modelu wprowadzonego na rynek w 2012 roku, która nieco się od niego różni. Największą nowością jest tu 6.0-litrowy silnik V12 opracowany specjalnie dla tego modelu przez inżynierów Mercedes-AMG wspólnie z HWA. Nowa jednostka napędowa generuje 838 KM i 750 Nm momentu obrotowego, zaś kręci się aż do 9000 obr/min.

Trwały silnik o dużej mocy

Istotne jest również to, że inżynierom udało się znacznie obniżyć jej masę, która wynosi tylko 198 kg. Serwisowania wymaga natomiast co 10 tys. km, co jak na silnik o takiej mocy jest znakomitym wynikiem.

Pagani Huayra R

Nie tylko silnik jest nowy, ale też przeniesienie jego napędu. Pagani Huayra R otrzymała więc nową 6-biegową sekwencyjną skrzynię, wyposażoną w sprzęgło wyścigowe z trzema spiekanymi metalowymi tarczami, które o 95 procent ogranicza tarcie. Skrzynia jest przy tym dużo bardziej precyzyjna, a także redukuje czas zmiany przełożeń.

Auto wyposażono w nowoczesny układ wydechowy Inconel z powłoką ceramiczną. Dzięki temu spaliny są efektywniej odprowadzane, a dodatkową jego zaletą jest zapewnienie epickiego brzmienia, które możecie usłyszeć na poniższym wideo.

Przenoszeniem tej olbrzymiej mocy na asfalt zajmują się 19″ opony Pirelli typu slick, dostępne w dwóch wersjach mieszkanki. Nie musimy też martwić się o zatrzymanie rozpędzonego samochodu. Zajmują się tym karbonowo-ceramiczne tarcze Bremo o wymiarach 16,1″ z przodu oraz 15,4″ z tyłu. O docisk przy dużych prędkościach dba natomiast duży tylny spojler oraz ruchome klapy. Dzięki temu siła docisku przy prędkości 318 km/h wynosi nieco ponad 1000 kg.

Pagani Huayra R

Pagani Huayra R powstanie w zaledwie 30 egzemplarzach, a ceny rozpoczynają się od 3,1 mln dolarów za podstawową wersję. Niestety tego modelu nie zobaczymy na ulicy, gdyż nie posiada on homologacji drogowej. Jest to bowiem model przeznaczony wyłącznie na tor.

Źródło

You may also like...