Jednomiejscowy samolot Tetra Mk-5 testowany w Kalifornii

Japońska firma Tetra Aviation prowadzi w Kalifornii testy swego najnowszego samolotu Tetra Mk-5. Jednomiejscowa maszyna pionowego startu z napędem elektrycznym, wejdzie na rynek pod koniec 2022 roku.

Samochodem coraz trudniej przemieszczać się po zakorkowanych miastach, więc coraz więcej firm widzi w tym dla siebie okazję dla niezłego zarobku. Projektują bowiem niewielkie pojazdy latające z napędem elektrycznym, które w niedalekiej przyszłości pozwolą błyskawicznie dotrzeć na miejsce.

Jednym z ich konstruktorów jest japońska firma Tetra Aviation, która w Kalifornii testuje swą najnowszą konstrukcję o nazwie Tetra Mk-5. To jednomiejscowy eVTOL, wyposażony w wiele wirników umożliwiających pionowy start oraz lądowanie.

Jest to bardzo lekka maszyna, która może unieść w powietrze pilota o masie poniżej 100 kg. Posiada także dwie pary skrzydeł, na których zamontowano po osiem zespołów napędowych. Oprócz 16 wirników umieszczonych pod skrzydłami, maszyna ma również po dwa wirniki z przodu oraz z tyłu, które umożliwiają pionowy start i lądowanie.

Tetra Mk-5

Samolot potrafi podróżować z maksymalną prędkością 160 km/h, natomiast 13,5 kWh bateria na jednym ładowaniu zapewnia 160 km zasięgu. Maszyna jest nie tylko cicha, ale również bezpieczna. W przypadku awarii napędu wstrzeliwany jest bowiem spadochron, na którym bezpiecznie opada na ziemię.

Tetra Aviation liczy na to, że już pod koniec 2022 roku pierwsi klienci będą mogli zasiąść za sterami Mk-5. Jeszcze nie wiadomo ile taka maszyna miałaby kosztować, ale na pewno nie będzie to tani gadżet. Na razie możemy natomiast zobaczyć wideo z przeprowadzonych niedawno testów.

Źródło

You may also like...