Karty graficzne NVIDIA przestały nadawać się do kopania kryptowalut

Nvidia ogranicza wydajność swych topowych kart graficznych, przez co przestanły nadawać się do kopania kryptowalut. Dzięki temu łatwiej będzie można je dostać w sklepach.

Rosnący kurs Bitcoina, który niedawno przekroczył 50 tys. dolarów spowodował, że wiele osób zapragnęło się dorobić i buduje koparki kryptowalut. Aby stworzyć taki sprzęt niezbędne są karty graficzne firmy Nvidia i to najczęściej topowe modele.

Problem jest bardzo poważny, gdyż popyt przekracza podaż. Kopacze dysponują bowiem ogromną ilością gotówki, więc masowo wykupują je ze sklepów, przez co zwykli gracze nie mogą ich kupić. Nvidia nie nadąża z produkcją, gdyż nowe dostawy błyskawicznie znikają ze sklepowych pólek. Duży popyt spowodował również drastyczny wzrost ceny kart, które kosztują obecnie nawet 2-3 tys. zł drożej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Nvidia ogranicza wydajność kopania kryptowalut

Nvidia postanowiła więc podjąć działania zmierzające do unormowania sytuacji i sprawienia, że karty graficzne przestaną się kopaczom opłacać. Producent za pomocą najnowszych sterowników, począwszy od serii RTX 3060 o połowę zmniejszył wydajność kopania kryptowalut, czyli tzw. hash rate. Ten ruch zredukował o połowę zarobki kopaczy, przez co zakup takich kart stał się znacznie mniej opłacalny.

Naturalnie Nvidia nie zamierza szkodzić kopaczom kryptowalut. W zamiast proponuje więc dedykowany procesor CMP zaprojektowany specjalnie do tego zadania. Produkt nie posiada wyjść wideo i nie jest w stanie obsługiwać obciążeń graficznych, więc nie nadaje się do typowego użytkowania.

Nowy produkt tylko dla górników

Wprowadzone zmiany dały więcej wolnej przestrzeni z tyłu karty, co pozwoliło producentowi zwiększyć przepływ powietrza, a tym samym poprawić chłodzenie. Dzięki temu można łączyć ze sobą wiele procesorów CMP, co dodatkowo podnosi wydajność całego systemu. A jako że CMP zaprojektowano pod kątem energooszczędności, maksymalną wydajność zapewniają przy niższym napięciu i częstotliwości rdzenia. Przekłada się to więc na niższe zużycie energii oraz większą opłacalność biznesu.

Nvidia zapowiedziała cztery warianty nowych kart CMP HX. Różnią się od siebie mocą oraz wydajnością w wydobywaniu kryptowalut. Mają pojawić się na rynku w pierwszym oraz drugim kwartale tego roku i jak zwykle będzie je można kupić od takich firm jak Asus, MSI, Gigabyte itp.

kopania kryptowalut

Źródło

You may also like...