Kirin 810 zapewni wysoką wydajność smartfonom ze średniej półki

Huawei pokazało właśnie nowy procesor dla smartfonów ze średniej półki. Kirin 810 zapewni im wysoką wydajność oraz nowoczesne funkcje.

Choć Huawei poświęca sporo uwagi wojnie handlowej z USA, to nie zaniedbuje swej głównej działalności jakim jest produkcja smartfonów. Chiński koncern zaprezentował właśnie procesor Kirin 810, który już niebawem zawita do urządzeń ze średniej półki cenowej.

Nowy procesor jest obecnie jedynym na świecie układem do smartfonów ze średniej półki, wykorzystującym 7 nm litografię. To ten sam proces, wykorzystywany do produkcji flagowego chipa Kirin 980, umożliwiający upakowanie znacznie większej liczby tranzystorów. W rezultacie uzyskiwana jest wyższa wydajność, przy równoczesnej redukcji zużycia energii oraz ilości wydzielanego ciepła.

Produkt HiSilicon posiada osiem rdzeni oraz jednostkę graficzną Mali-G52 MP6. Zestaw składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A76 2,27 GHz o wysokiej wydajności oraz sześciu ARM Cortex-A55 1,88 GHz. Te ostatnie zajmują się zadaniami, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej.

Kirin 810 zostawia rywali w tyle

W porównaniu do konkurencyjnego Snapdragona 730, Kirin 810 jest o 11% wydajniejszy w zadaniach wykorzystujących pojedynczy rdzeń oraz 13% w działaniach z wieloma rdzeniami. Natomiast Mali-G52 MP6, w zestawieniu z Adreno 618, gwarantuje o około 44% wyższą liczbę klatek animacji.

Kirin 810

Huawei już od dawna montuje w swych procesorach jednostkę sztucznej inteligencji, więc nie mogło jej zabraknąć również w nowym produkcie. Otrzymał on układ DaVinci NPU, który można uznać za największy atut. Według producenta, nowa jednostka jest wydajniejsza w zadaniach wykorzystujących SI od Snapdragona 855 oraz MediaTeka Helio P90.

Dla przyszłego posiadacza smartfona z tym procesorem, oznacza to same korzyści. NPU sprawdza się bowiem także w innych obszarach działania sprzętu. Wspiera bowiem CPU i GPU, zapewniając szybszy przesył danych do pamięci, a także wyższą efektywność oraz stabilność działania przez dłuższy okres czasu. SI potrafi też przewidzieć obciążenie GPU i automatycznie dopasować taktowanie zegara. W czasie rzeczywistym śledzi też szybkość klatek, płynność i zmiany wprowadzanych danych na ekranie dotykowym.

Nie zaniedbano także kwestii obsługi aparatów. W procesorze zastosowano również nowy procesor obrazu, który ma poprawiony algorytm balansu bieli oraz redukcji szumów podczas obróbki zdjęć w formacie RAW. Pomoże też wykonywać bardziej szczegółowe zdjęcia przy słabym oświetleniu.

Pierwszym smartfonem, do którego trafi Kirin 810, jest najnowszy Huawei Nova 5.

Kirin 810

Źródło: Weibo.com

You may also like...