Indie zablokowały TikToka i wiele innych chińskich aplikacji

Indyjski rząd zablokował 59 chińskich aplikacji, w tym TikTok, WeChat oraz wiele innych. Naruszają bowiem naruszają suwerenność i integralność Indii.

Decyzja Indii może bardzo poważnie zmniejszyć popularność aplikacji TikTok. Tamtejszy rząd zablokował bowiem ten znany program, a także ponad pół setki innych aplikacji pochodzących z Chin. Władze twierdzą, że 59 zablokowanych aplikacji naruszało suwerenność i integralność Indii, a także szkodziło bezpieczeństwu państwa i porządkowi publicznemu. Według indyjskiego rządu, aplikacje mogą bowiem gromadzić dane i przekazywać je chińskim władzom.

Dla twórców TikToka decyzja rządu może być nie lada problemem. Około 30 procent ze wszystkich 2 mld pobrań aplikacji, pochodzi bowiem z tego kraju. Równie popularny jest tam komunikator WeChat należący do firmy Tencent, który na całym świecie ma ponad 1 mld użytkowników.

Na decyzję rządu od razu zareagowała firma ByteDance odpowiedzialna za aplikację TikTok. W wydanym oświadczeniu zaprzecza jakoby kiedykolwiek przekazywała chińskiemu rządowi informacje o użytkownikach. WeChat na razie nie wydał w tej sprawie żadnego komunikatu.

Decyzja podjęta przez rząd Indii ma związek z rosnącym napięciem pomiędzy dwoma mocarstwami. Kilka tygodni temu miało bowiem miejsce starcie na granicy obu państw rozciągającej się poprzez Himalaje, podczas którego zginęło 20 indyjskich żołnierzy. Było to najbardziej śmiercionośne starcie na granicy między dwoma krajami od ponad pół wieku.

W zeszłym tygodniu wojska obu krajów zgodziły się wycofać z granicy, ale konfrontacja sprawiła, że coraz głośniej mówi się o bojkocie chińskich towarów. Jeśli do tego dojdzie, będzie to dla obu krajów poważny problem, gdyż Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Indii. Szczególnie ucierpieć może Xiaomi, której smartfony są najchętniej kupowane w Indiach, a także wspomniany TikTok, będący jedną z najpopularniejszych aplikacji.

TikTok

Źródło

You may also like...