Koenigsegg Agera RS najszybszym autem świata

Koenigsegg Agera RS jest oficjalnie najszybszym produkcyjnym autem świata. Podczas testu na pustyni w Nevadzie, pobił Bugatti Chirona w prędkości maksymalnej.

Jeszcze do niedawna to Bugatti mogło pochwalić się posiadaniem tytułu najszybszego produkcyjnego auta na świecie. Zdobył go dla firmy model Veyron, a potem także Chiron. To jednak należy już do przeszłości, gdyż szwedzki Koenigsegg pobił dzieło inżynierów Volkswagena. A uczynił to przy pomocy modelu Agera RS.

Podczas testu przeprowadzonego na zamkniętym odcinku drogi Route 160 pomiędzy Las Vegas i Pahrump, udało się pobić rekord prędkości produkcyjnego auta. Podczas dwóch przejazdów uzyskano średnią prędkość 447,2 km/h, choć maksymalnie udało się wycisnąć 457 km/h. Test przeprowadzono na oponach Michelin Pilot Sport Cup 2.

Warto nadmienić, że Koenigsegg Agera RS nie po raz pierwszy pokonał Bugatti Chirona. W zeszłym miesiącu przeprowadzono test, podczas którego auto najpierw przyspieszyło od 0 do 400 km/h, a następnie całkowicie się zatrzymało. Szwedzkiej rakiecie zajęło to jedynie 36,44 sekundy.

Dodam, że auto napędzane jest 5.0-litrowym silnikiem V8 z podwójnym turbodoładowaniem, którego moc wynosi 1160 KM. Natomiast moment obrotowy to maksymalnie 1280 Nm i osiągany jest przy 4100 RPM. Auto jest limitowane i powstało tylko w 25 egzemplarzach. Oczywiście wszystkie zostały już dawno sprzedane, a nabywcy za każdy egzemplarz zapłacili 1,6 mln dolarów.

Koenigsegg Agera RS

Źródło: Slashgear.com

You may also like...