Kolejny amerykański stan zakazuje bezgotówkowych sklepów

Amerykanie nie chcą u siebie sklepów, w których można płacić tylko bezgotówkowo. New Jersey wprowadza właśnie przepisy zakazujące takiej działalności.

Wielu ekspertów od ekonomii od lat usiłuje nas przekonywać, że pieniądze wkrótce wyjdą z użycia i wszystkie transakcje będą się odbywały wyłącznie bezgotówkowo. Konsument nie jest jednak przygotowany na taką zmianę, czego przykładem są Stany Zjednoczone. W kraju tym wprowadzane są zakazy działalności tego sklepów, w których gotówka nie jest używana.

Gubernator stanu New Jersey Phil Murphy, podpisał właśnie nowe prawo zakazujące działalności bezgotówkowych sklepów i restauracji. Jest to już kolejny amerykański stan, w którym takie placówki nie mogą działać, a podobne przepisy wprowadzają również burmistrzowie miast. Na początku bieżącego miesiąca, taki zakaz uchwalono również w Filadelfii.

Władze miasta zdecydowały się wprowadzić nowe przepisy po tym, jak w mieście znacznie wzrosła liczba sklepów, które nie akceptują gotówki. Ich klienci muszą płacić za pomocą kart kredytowych lub aplikacji obsługujących mobilne płatności. Wiele osób, szczególnie starszych uważa, że nie jest to dla nich wygodne rozwiązanie, gdyż preferują gotówkę.

Wyjątkiem są wypożyczalnie samochodów oraz parkingi, gdyż w tych miejscach płatności bezgotówkowych używa się bardzo chętnie. Wyłączono również określone sklepy zlokalizowane w terminalach lotniczych.

Każdy kto naruszy nowe przepisy, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Pierwsza kara za ich złamanie wynosi 2500 dolarów, natomiast w przypadku kolejnego naruszenia wynosi już 5 tys. dolarów i rośnie z każdym kolejnym złamaniem prawa.

bezgotówkowo

Źródło: Arstechnica.com

You may also like...