Koreańscy hakerzy skradli miliony z bankomatów. Stoi za tym grupa Lazarus

Eksperci z firmy Symantec, odkryli prowadzone na dużą skalę działania hakerów okradających bankomaty. Stoi za tym grupa Lazarus, odpowiedzialna m.in., za włamanie do Sony Pictures.

Im bardziej nasze życie opiera się na działaniu komputerów, tym bardziej jesteśmy narażeni na działanie hakerów. Cyberprzestępcy potrafią nie tylko kraść cenne dla nas dane, ale również kraść pieniądze i to na bardzo dużą skalę. A ich działania są bardzo trudne do wykrycia, nie mówiąc już o ukaraniu sprawców.

Eksperci z firmy Symantec donoszą o kolejnej działalności cyberprzestępców. Znany producent oprogramowania antywrusowego twierdzi, że hakerzy powiązani z północnokoreańskim rządem, na przestrzeni ostatnich miesięcy ukradli z bankomatów dziesiątki milionów dolarów. Przestępcy w swym działaniu wykorzystują zaawansowanego trojana o nazwie Trojan.Fastcash, przy pomocy które zainfekowali bankowe serwery sterujące bankomatami. Dzięki temu mogli wypłacać z nich pieniądze.

Eksperci twierdzą, że za działania odpowiedzialna jest grupa Lazarus. To ci sami, którzy parę lat temu włamali się do Sony Pictures, powodując wyciek wielu nowych filmów oraz prywatnej korespondencji włodarzy studia. Grupa stoi ponoć również za atakiem WannaCry. Przy pomocy ransomware udało im się zablokować wiele komputerów, zaś od ofiar domagali się okupu za przywrócenie dostępu do danych.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy zaawansowane malware wykorzystuje się do kradzieży pieniędzy z bankomatów. Najgłośniejsza akcja tego rodzaju miała miejsce w 2017 roku, kiedy to zaatakowano bankomaty w 30 krajach. Natomiast w tym roku wykryto podobne działania cyberprzestępców, które pozwoliły im kraść gotówkę z bankomatów zlokalizowanych w 23 krajach.

Więcej szczegółów dotyczących działań przestępców, znajdziecie na tej stronie.

Lazarus

Źródło: Symantec.com

You may also like...