Koreański reaktor fuzyjny ustanowił rekord czasu pracy

KSTAR ustanowił nowy rekord świata czasu utrzymania plazmy o dużej temperaturze. Koreańskiemu reaktorowi fuzyjnemu udało się uzyskać imponujący czas 20 sekund.

Świat coraz szybciej odchodzi od wykorzystywania paliw kopalnych do produkcji energii, więc naukowcy szukają alternatywnych i tanich metod jej wytwarzania. Produkcja energii ze słońca i wiatru jest coraz bardziej opłacalna, ale są to technologie zależne od warunków atmosferycznych. Naukowcy z całego świata pracują więc nad projektami reaktorów fuzyjnych, które mogłyby stanowić alternatywę dla paliw kopalnych.

Całkiem spore osiągnięcie na tym polu mają Koreańczycy, którzy osiągnęli właśnie kolejny kamień milowy. Ich reaktor Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR) pobił bowiem kolejny rekord długości czasu pracy. Reaktor utrzymał plazmę o temperaturze ponad 100 mln stopni Celsjusza przez 20 sekund. Nie jest to bynajmniej ostatnie słowo koreańskich naukowców, którzy do 2025 roku chcą utrzymać plazmę przez 300 sekund.

Wynik ten może wydawać się niezbyt imponujący, lecz jest dużym postępem w porównaniu do 8 sekund działania osiągniętych w zeszłym roku. Natomiast w 2018 roku zespół naukowców po raz pierwszy uzyskał plazmę o temperaturze 100 mln stopni, którą udało się utrzymać przez 1,5 sekundy.

Reaktory fuzyjne są przyszłością produkcji energii elektrycznej. Zachodząca w nich reakcja jest podobna do tej, która ma miejsce na Słońcu. Aby wytworzyć tak wysokie temperatury na Ziemi, izotopy wodoru muszą znaleźć się wewnątrz urządzenia do syntezy jądrowej. Tworzą wówczas stan plazmy, w którym jony i elektrony rozdzielają się. Jony należy podgrzewać i utrzymywać w ekstremalnie wysokich temperaturach.

KSTAR jest w tym momencie jedynym urządzeniem umożliwiającym podtrzymanie plazmy o temperaturze 100 mln stopni Celsjusza lub wyższej. Reaktor rozpoczął działanie w sierpniu i zakończył ją 10 grudnia. W tym czasie przeprowadzono 110 eksperymentów z plazmą. W tym także wysokowydajne eksperymenty z działaniem plazmy i łagodzeniem jej zakłóceń.

KSTAR

Źródło

You may also like...