Księżycowe WiFi może przynieść korzyści także na Ziemi

Projekt założenia WiFi na Księżycu, może także przynieść korzyści na Ziemi. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli usprawnić komunikację bezprzewodową w dużych miastach.

NASA od pewnego czasu coraz poważniej rozważa powrót na Księżyc i założenie tam bazy naukowej ułatwiającej eksplorację naturalnego satelity Ziemi. Zanim jednak rozpocznie się realizacja tego pomysłu, trzeba opracować metody sprawnej komunikacji, zapewniającej naukowcom kontakt ze sobą oraz z rodzimą planetą.

Amerykańska agencja kosmiczna planuje więc budowę na Księżycu sieci WiFi, składającą się z zainstalowanych tam stacji bazowych oraz przekaźników. Pozwoliłoby to astronautom wykonującym pracę w różnych lokalizacjach komunikować się ze sobą, bez względu na to, gdzie się akurat znajdują. Pomysł zakłada instalację routerów na słupach o wysokości 7 m, które byłyby montowane do lądowników, habitatów oraz innego sprzętu.

WiFi

Wiedza zdobyta w trakcie realizacji tego pomysłu może przydać się również na Ziemi, wypełniając luki w dostępie do sieci oraz likwidując cyfrowe wykluczenie. NASA pomoże w uzyskaniu najbardziej efektywnego dostępu do sieci dla około 31 procent gospodarstw domowych w Cleveland, które obecnie nie mogą korzystać z szerokopasmowego internetu.

Rozwiązaniem problemu zajmuje się Glenn Research Center. Centrum ustaliło, że wystarczy około 20 tys. routerów WiFi rozsianych po całym mieście, aby zapewnić stały zasięg internetu. Można je montować na latarniach lub słupach energetycznych w odległości nie większej niż 100 m od siebie. Wystarczyłoby to do zapewniania połączenia umożliwiającego pobieranie danych z prędkością około 7,5 Mb/s.

Nie jest to może duża prędkość, jednak w zupełności wystarczy do rozmów wideo, przeglądania stron internetowych i poczty e-mail.

Źródło

You may also like...