LG Display pokazało pierwszy na świecie rozciągliwy wyświetlacz

LG Display zaprezentowało pierwszy na świecie rozciągliwy wyświetlacz. Prototyp ma 100 PPI oraz można go rozciągnąć do rozmiaru 14-cali, zwiększając jego rozmiar aż o 20 procent.

Koncern LG, który jakiś czas temu wycofał się z rynku urządzeń mobilnych, całkiem nieźle radzi sobie na polu wyświetlaczy. Zanim jeszcze firma porzuciła rynek komórek, pokazała niezwykły prototyp smartfona o nazwie LG Rollable, wyposażony w możliwość rozsuwania oraz zsuwania wyświetlacza. Sprzęt wprawdzie nie trafił do sprzedaży, ale jego działanie można zobaczyć na filmach publikowanych w sieci.

Rozciągliwy wyświetlacz otwiera nowe możliwości

Teraz koreańska marka zaprezentowała jeszcze bardziej niezwykły projekt, a jest nim pierwszy na świecie rozciągliwy wyświetlacz. Ekran bardzo przypomina arkusz gumy i można go rozciągnąć aż o 20 procent. Standardowo ma bowiem 12-cali, jednak w razie potrzeby da się zwiększyć jego powierzchnię do 14-cali i to bez szkody dla funkcjonalności.

Producent wyjaśnił, że jest to możliwe dzięki zastosowaniu silikonu służącego do produkcji soczewek kontaktowych. Wykorzystano go jako podłoże panelu, aby zapewnić w ten sposób większą jego odporność. Teoretycznie nowy typ panelu jest bardziej odporny niż składane i zwijane wyświetlacze, a jednocześnie zapewnia większą trwałość.

rozciągliwy wyświetlacz
Źródło: LG Display

Firma wyjaśnia też, że ekran wykorzystuje mikro-LED’y z pikselami w rozmiarze poniżej 40 μm, aby zwiększyć trwałość. Całość uzupełnia elastyczne okablowanie sprężynowe w kształcie litery S, które pozwala wyświetlaczowi wytrzymać wielokrotne zmiany formy.

Producent zapewnia również, że zastosowanie diod micro-LED pozwoliło uzyskać rozdzielczość zbliżoną do istniejących monitorów. Niestety nie podano żadnych szczegółów technicznych, więc trudno to zweryfikować. Koncern twierdzi jedynie, że zagęszczenie pikseli w przypadku tego ekranu wynosi 100 PPI.

rozciągliwy wyświetlacz
Źródło: LG Display

LG Display nie precyzuje, czy elastyczny wyświetlacz będzie dostępny komercyjnie. Firma twierdzi jednak, ze taka technologia może mieć wiele zastosowań. Łatwo ją bowiem dostosować do zakrzywionych powierzchni, takich jak skóra, ubrania, meble, samochody, czy też samoloty. Ta wyjątkowa innowacja rozszerza potencjał wyświetlacza w różnych branżach, w tym w branży mody, urządzeń do noszenia, sprzętu mobilnego i gier.

Źródło

You may also like...