Lodówka Coca Coli używa słońca do chłodzenia napojów

W gorące dni nie ma nic lepszego, niż dobrze schłodzony napój. Niestety w niektórych krajach energia elektryczna jest wciąż luksusem, więc Coca Cola opracowała lodówkę, która potrafi chłodzić napoje bez prądu.

W kolumbijskim miasteczku Aipir, temperatura bardzo często osiąga 45 stopni, zaś energia elektryczna jest tam towarem deficytowym, dlatego chłodzenie napojów w lodówce zasilanej prądem, nie zdarza się zbyt często. Coca Cola postanowiła pomóc i wspólnie ze specjalistami z International Physics Centre w Bogocie, opracowała Bio Lodówkę, która chłodzi napoje bez elektryczności, robiąc to na dwa sposoby.

W pierwszym z nich w komorze znajdującej się na górze obudowy, mamy rośliny oraz ziemię, zaś puszki napoju umieszczono poniżej. Gdy rośliny zostaną nawodnione, część wilgoci paruje, chłodząc w ten sposób napoje.
W przypadku drugiego sposobu jest jeszcze ciekawiej, gdyż przy pomocy luster skupia się energię słoneczną. Dzięki wytwarzanemu ciepłu pewien rodzaj gazu zmienia swój stan skupienia na ciepły, odbierając w ten sposób ciepło z komory wypełnionej puszkami z napojem.

Poniższy film pokazuje jak to wszystko działa i najwyraźniej jest to skuteczne. W ten sam sposób można by schładzać nie tylko napoje, ale również przechowywać łatwo psującą się żywność, co byłoby dużo bardziej przydatne w tak gorącym klimacie.

Źródło: Fastcocreate.com

You may also like...