Meta inwestuje w sztuczną inteligencję i projektuje własny procesor AI
Spółka Meta poinformowała o rozpoczęciu prac nad pierwszym układem, stworzonym do zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Firma liczy na to, że procesor AI pozwoli to jej przedstawić technologię miliardom ludzi w sposób użyteczny oraz znaczący.
Coraz więcej firm dostrzega potencjał w sztucznej inteligencji. Dlatego pracuje nad związanymi z nią projektami w postaci nowych modeli językowych oraz osprzętu niezbędnego do jej funkcjonowania. Meta również widzi w tym przyszłość, dlatego poinformowała o pracach nowym układem, zaprojektowanym specjalnie do obsługi modeli AI.
Meta projektuje procesor AI
Układ MTIA (Meta Training and Inference Accelerator), to możemy przeczytać na oficjalnym blogu, to „wewnętrzna, niestandardowa rodzina chipów akcelerujących ukierunkowana na obciążenia wnioskowania”. Zapewnia dużą wydajność i moc obliczeniową oraz jest „dostosowany do wewnętrznych wymogów w zakresie obciążeń.„
„Aby uzyskać wyższy poziom wydajności i wydajności w ramach naszych ważnych obciążeń, potrzebowaliśmy dostosowanego rozwiązania, które zostało zaprojektowane wspólnie z modelem, stosem oprogramowania i sprzętem systemowym” — kontynuuje szef infrastruktury. „Zapewnia to lepsze wrażenia naszym użytkownikom w różnych usługach”.
Pierwszą generację układu MTIA spółka opracowała już w 2020 roku, a zbudowano ją z wykorzystaniem 7 nm procesu. Według benchmarka zaprojektowanego przez Meta, układ poradził sobie z niską oraz średnią złożonością modeli AI znacznie lepiej niż GPU, które spółka wykorzystuje obecnie do obsługi sztucznej inteligencji.
Nowy układ może przynieść amerykańskiemu gigantowi wiele korzyści. Zwłaszcza w obliczu coraz większego zapotrzebowania na moc obliczeniową potrzebną do działania AI. Na razie jest jednak wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju i trzeba będzie trochę na niego poczekać. Wstępnie firma zakłada, że gotowa wersja pojawi się dopiero w 2025 roku.
Technogadżet w liczbach