Miasto na Florydzie zapłaciło hakerom olbrzymi okup w Bitcoinach

Władze miasta Riviera Beach na Florydzie, zapłaciły hakerom 600 tys. dolarów okupu w Bitcoinach. Przestępcy zaatakowali miejskie komputery za pomocą ransomware.

Ransomware są dla hakerów znakomitym sposobem na dostanie życie. Jak wcześniej informowałem, twórcy jednego z najgroźniejszych malware jakim jest GrandCrab, zarobili na swej działalności 2 mld dolarów. I choć ogłosili odejście na emeryturę, to nie jest to jedyne ransomware, którego powinniśmy się obawiać.

Działania tego typu narzędzi doświadczyły na własnej skórze władze miasta Riviera Beach na Florydzie. Kilka tygodni temu hakerzom udało się zainfekować miejskie komputery groźnym malware, które zablokowało dostęp do ważnych plików. Jeden z pracowników miejskiej komendy policji nieopatrznie otworzył email, do którego dołączony był robak.

Ransomware wywołało masę problemów, utrudniając funkcjonowanie miejskiego ratusza. Zablokowało m.in., wewnętrzną pocztę elektroniczną, przez co miasto musiało wypłacać pracownikom pensję za pomocą czeków. Dyspozytorzy numeru alarmowego nie mogli też wpisywać połączeń do swych systemów. Wprawdzie nie wpłynęło to na czas wysyłania pomocy, ale i tak sprawiało problemy.

Oczywiście miasto szukało pomocy specjalistów, ale konsultanci nie byli w stanie przywrócić dostępu do plików i systemu. Władze nie miały więc innego wyjścia, jak tylko spełnić żądania hakerów i zapłacić okup. Przestępcom wypłacono łącznie 600 tys. dolarów w Bitcoinach, które na szczęście zrekompensuje ubezpieczyciel. Dodatkowo miejska rada przegłosowała wydatek 941 tys. dolarów na wymianę komputerów oraz innego sprzętu, by w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom.

Dodam, że nie jest to pierwsze miasto, które miało taki problem. Kilka tygodni temu podobny przypadek miał miejsce w Baltimore. Władze nie zgodziły się jednak zapłacić 76 tys. dolarów w Bitcoinach. Usunięcie skutków ataku kosztowało jednak miejski budżet 18 mln dolarów.

ransomware

Źródło: Washingtonpost.com

You may also like...