Badacze z MIT stworzyli tusz o właściwościach kameleona

Zespół naukowców z MIT opracował programowalny tusz o właściwościach zbliżonych do kameleona. PhotoChromeleon potrafi bowiem zmieniać kolor pod wpływem światła.

Wszyscy wiemy jak zachowuje się kameleon, który potrafi zmieniać kolor swego ciała, by wtopić się w otoczenie i chronić w ten sposób przed drapieżnikami. Naukowcom z MIT udało się odtworzyć tę niezwykłą właściwość w stworzonym przez siebie tuszu. Ich wynalazek potrafi bowiem zmieniać kolor, czym prawdziwy kameleon.

Wynalazek specjalistów z Laboratorium informatyki i sztucznej inteligencji (CSAIL) nazywa się PhotoChromeleon i ma wyjątkowe właściwości. Jest bowiem programowalny i pod wpływem światła może zmieniać kolor. Zmieniające kolor farby wprawdzie nie są niczym nowym. Znane są bowiem od dość dawna i można je spotkać najczęściej w zabawkach. lecz do aktywacji ich właściwości potrzebna jest temperatura. Wynalazek naukowców z MIT jest jednak zupełnie inny i posiada bardziej zaawansowane możliwości.

PhotoChromeleon odmieni wygląd każdego przedmiotu

PhotoChromeleon można bowiem nanieść na praktycznie dowolną powierzchnię, zaś cały proces jest w pełni odwracalny. Materiał można więc wykorzystać do personalizacji praktycznie dowolnego przedmiotu od obudowy na smartfona, poprzez buty, a kończąc na samochodach.

Według naukowców, użytkownik może dzięki temu spersonalizować swą własność, nanosząc na niego grafikę jaką podpowie mu wyobraźnia. Możliwe jest więc stworzenie pasków zebry, ładnego widoczku lub wielokolorowych płomieni.

Do wywołania tego efektu potrzebny jest specjalny projektor oraz światło UV, które aktywuje poszczególne barwniki, pozwalając dostrzec cały obraz. W czasie przeprowadzonych testów, efekt w zależności od obiektu może utrzymywać się od 15 do 40 minut i jest wówczas widoczny przy normalnym świetle. A gdy uznamy, że taki bajer już nam się znudził, można go w dowolnej chwili usunąć.

Póki co jest to tylko eksperyment pokazujący możliwości nowego rodzaju atramentu. Badania sponsorowane są jednak przez Forda, więc można założyć, że w przyszłości tego typu technologia znajdzie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Wówczas będziemy mogli zmieniać kolor naszego pojazdu na zupełnie inny oraz przystrajać go dowolnymi grafikami.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć jak PhotoChromeleon zachowuje się w działaniu.

PhotoChromeleon

Źródło
http://news.mit.edu/2019/changing-colors-photochromeleon-mit-csail-0910

You may also like...