Morski generator UniWave produkuje tanią i czystą energię z fal

Wave Swell Energy zakończyło właśnie trwający 12-miesięcy test najnowszego wodnego generatora UniWave. Urządzenie o mocy 40 kW może wyprodukować w dobę 1 MWh energii.

Coraz silniejsze zmiany klimatu powodujące susze i powodzie zmusiły inżynierów do zwiększenia wysiłków w opracowywaniu nowych technologii produkcji energii, które nie będą niszczyć naszej planety. Jednym z takich rozwiązań jest najnowszy modularny reaktor atomowy firmy NuScale, który może produkować aż 77 MW energii.

Równie ciekawym pomysłem jest morski generator UniWave, zaprojektowany przez firmę Wave Swell Energy, który właśnie z sukcesem zakończył swe 12-miesięczne testy. Jest to pływająca platforma, którą można holować w dowolne miejsce na morskim wybrzeżu i podłączyć do lokalnej sieci energetycznej.

UniWave produkuje czystą energię z morskich fal

Platforma produkuje energię z morskich fal. Wtłaczają one wodę do specjalnie zaprojektowanej betonowej komory. Powoduje to zwiększenie w niej ciśnienia powietrza i wtłoczenie go przez zawór wylotowy. Gdy woda się cofa wytwarza potężną próżnię, która zasysa powietrze przez turbinę zainstalowaną na górze, generując w ten sposób energię elektryczną.

Urządzenie czerpie energię z całej kolumny wody, która dostaje się do jego komory. To według zespołu czyni go bardziej wydajnym niż sprzęt wykorzystujący energię fal, które pobierają energię tylko z powierzchni lub dna morskiego.

Kluczową innowacją jest jednokierunkowa generacja. Inne urządzenia, które uzyskują ten sam efekt, wykorzystują bowiem turbiny dwukierunkowe, wymagające możliwości odwrócenia nachylenia łopat lub przekierowania przepływu powietrza.

UniWave

Pomysłodawcy twierdzą jedna, że ich konstrukcja pozwala wykorzystać znacznie tańsze i prostsze turbiny, co obniża koszty. Dodatkowo powinny działać dłużej, ponieważ nie przechodzi przez nie duża ilość słonej wody, gdy uderza duża fala. Jako że wszystkie ruchome części tego urządzenia znajdują się nad linią wody, powinno to pomóc wydłużyć jego żywotność. A także uczynić go całkowicie nieszkodliwym dla życia morskiego.

Co ciekawe, konstrukcja UniWave ułatwia również zintegrowanie systemu z falochronami. Dzięki temu, oprócz chronienia wybrzeża przed erozją, falochrony staną się dodatkowo źródłem czystej energii. Jak wygląda działanie tej technologii, możecie zobaczyć na poniższym wideo, które dokładnie to objaśnia.

Testy realizowane u wybrzeża King Island wykazały całkiem niezłą wydajność platformy. Gdy urządzenie przy stosunkowo niskich falach generuje 40 kW mocy, w ciągu doby może wyprodukować aż 1 MWh energii. Oczywiście system można skalować zwiększając moc np., do 200 kW, by dostosować produkcję energii do klimatu oraz określonej lokalizacji.

Jak widać może to być bardzo użyteczne rozwiązanie, które dostarczy ludziom nie tylko czystą, ale też niezwykle tanią energię. Dzięki temu można będzie pozbyć się zatruwających środowisko elektrowni węglowych.

Źródło

You may also like...