Motorola Defy 2 pierwszym telefonem z satelitarną łącznością MediaTeka

Motorola Defy 2 będzie pierwszym smartfonem z technologią satelitarnej łączności stworzoną przez MediaTeka. Prezentacja sprzętu odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

Apple jako pierwsze wprowadziło w swych smartfonach satelitarną łączność, przecierając tym samym szlak dla innych producentów. Firma oferuje tę technologię posiadaczom modelu iPhone 14, umożliwiając wezwanie pomocy miejscach, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Śladem amerykańskiego koncernu podążył również Samsung, który zapowiedział wyposażenie własnych smartfonów w podobne rozwiązanie.

Już niebawem ujrzymy ją także w kolejnych urządzeniach. Podczas targów Mobile World Congress, MediaTek zaprezentuje tę technologię na przykładzie kilku urządzeń. Jednym z nich będzie Motorola Defy 2, zaś drugim CAT S75, które wyposażono w odpowiedni osprzęt.

Dzięki nowemu modułowi MT6825, a także dodatkowym chipsecie opartym na 3GPP 5G NTN, smartfony będą mogły korzystać z dwustronnej komunikacji. To nieco inna technologia niż wykorzystują Qualcomm i Apple, a to oznacza, iż sprzętu można używać z każdą siecią zgodną z tym standardem. Kolejną różnicą jest to, iż układ MediaTeka może korzystać z satelitów geostacjonarnych zamiast umieszczonych na niskiej orbicie. To oznacza, że jej możliwości są znacznie większe w porównaniu do tego co oferuje Apple. Zamiast jedynie przesyłać awaryjne wiadomości tekstowe, smartfon zapewni pełną dwukierunkową łączność. Innymi słowy, możliwe będzie także odbieranie wiadomości zamiast jedynie ich wysyłania. MediaTek nawiązał w tym celu współpracę z firmą, dzięki której użytkownicy smartfonu Motorola będą mogli korzystać z usługi Bullitt Connect.

Motorola defy 2 pojawi się na rynku już w drugim kwartale tego roku. Będzie to pierwszy smartfon wykorzystujący nową technologię. Usługa dla posiadaczy tego modelu ma być dostępna za darmo przez okres 12 miesięcy. Potem korzystanie z niej będzie wymagało opłacania abonamentu w wysokości 29,99 dolarów miesięcznie.

Motorola Defy 2
Źródło: MediaTek

You may also like...