Motorola Defy 2 zapewni nam komunikację przez satelitę
Motorola Defy 2 jest kolejnym smartfonem, wyposażonym w nową technologię satelitarnej komunikacji. To sprzęt ze średniej półki ze wzmocnioną obudową.
W zeszłym tygodniu informowałem o nowej technologii satelitarnej komunikacji, której prezentacja miała odbyć się podczas targów MWC 2023. Pierwszym modelem wyposażonym w te rozwiązanie jest Cat S75, zaś drugim Motorola Defy 2.
Zaprezentowane właśnie urządzenie, podobnie jak wspomniany Cat, umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych za pośrednictwem satelity. Smartfon posiada wytrzymałą i pokrytą gumą obudowę, która z łatwością zniesie upadek z wysokości 1,8 m na twardą powierzchnię. Bez szkody może również spędzić do 24 godzin w temperaturze od -30 do +75 stopni Celsjusza. Specjalna antybakteryjna powłoka z jonami srebra chroni użytkownika przed bakteriami i wirusami, zaś gdy się zabrudzi, można go wymyć mydłem oraz środkiem dezynfekującym.
Motorola Defy 2 wytrzymałym sprzętem z dodatkowymi funkcjami
Pod względem specyfikacji nowa Motorola jest bardzo zbliżona do Cata. Pod jego maską również pracuje procesor MediaTek Dimensity 930 z 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci użytkowej. Tę ostatnią można naturalnie rozszerzyć kartą microSD.
Funkcjonalność smartfonowi zapewnia Android 12, którego będzie można w przyszłości zastąpić dwoma kolejnymi wersjami. Producent obiecuje też aktualizacje bezpieczeństwa przez 3 lata oraz awaryjne poprawki przez kolejne dwa lata.
Zamontowano tu 6,6″ panel Full HD+ o proporcjach 20:9 i 120 Hz odświeżaniu obrazu. Przed rysami chroni go szkło Gorilla Glass Victus, a dodatkowym plusem jest możliwość obsługi mokrymi palcami lub dłonią w rękawiczce. Z wyświetlaczem zintegrowano także aparat do selfie z 8 MP sensorem, zaś na pleckach umieszczono czytnik odcisków palców.
Tam też znajdziemy potrójny aparat z 50 MP głównym sensorem, 8 MP ultrapanoramicznym oraz 2 MP do zdjęć makro. Dzięki 5000 mAh baterii z 15 W ładowaniem smartfon może działać przez wiele godzin, a w razie potrzeby uzupełnimy go bezprzewodowo.
Nabywca tego modelu bez względu na to gdzie się akurat znajduje, będzie mógł wysyłać wiadomości tekstowe zawierające maksymalnie do 140 znaków. Można również dołączyć do nich swą lokalizację. Do ich odbioru nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu i wystarczy zwykły smartfon, z którego także można je wysyłać. Potrzebna jest jednak specjalna aplikacja na Androida oraz iOS, dostępna całkowicie za darmo.
Satelitarne wiadomości
Aby skorzystać z satelitarnej komunikacji, trzeba opłacić abonament w wysokości 5 euro miesięcznie, który umożliwia wysłanie w tym czasie 30 wiadomości. Gdybyśmy jednak byli bardziej gadatliwi, to za 29,99 euro możemy miesięcznie przesyłać ich aż 400. Usługa w pierwszym kwartale tego roku zacznie działać we Europie i USA. W połowie roku będzie dostępna w Afryce i Ameryce Łacińskiej, zaś w reszta świata otrzyma ją do końca 2023 roku.
Motorola Defy 2 już od drugiego kwartału będzie dostępna w USA, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie. Smartfon wyceniono na 599 dolarów, wraz z 12 miesięczną usługą SOS Assist.
Oprócz smartfona producent zaprezentował także urządzenie o nazwie Motorola Defy Satellite Link. Ten niewielki gadżet przypinany do plecaka, jest odporny na pył i wodę, zaś certyfikat MIL-STD-810H oznacza odporność na wstrząsy i upadki. Urządzenie o wymiarach 70 x 50 x 11 mm i masie 70 gramów sterowane jest ze smartfona za pomocą Bluetooth. A zasila je 600 mAh bateria wystarczająca na kilka dni pracy. Gdybyśmy przypadkiem zgubili smartfona, umożliwi wysłanie pomocy, a także automatycznie wysyła lokalizację.
Sprzęt będzie dostępny w sprzedaży już od kwietnia. Kosztuje 119 euro, lub 169 euro, jeśli zdecydujemy się zakupić go z pakietem Essentials Messaging Plan. Daje nam on roczny dostęp do satelitarnej komunikacji, umożliwiając wysyłanie do 30 wiadomości miesięcznie.
Technogadżet w liczbach