Nerka genetycznie zmodyfikowanej świni nadzieją dla potrzebujących przeszczepu
Lekarze po raz pierwszy przeszczepili człowiekowi nerkę genetycznie zmodyfikowanej świni. Daje to osobom potrzebującym przeszczepu nadzieję na to, że organizm go nie odrzuci.
Największym problemem dla osób potrzebujących przeszczepu jest znalezienie odpowiedniego dawcy. Nie jest wbrew pozorom łatwe, gdyż musi tu nastąpić zgodność genetyczna, aby organ nadawał się do zabiegu. Poza tym dawca musi być stosunkowo blisko, ponieważ operacja musi odbyć się w określonym czasie, aby pobrany organ nadawał się do użytku.
Naukowcy od lat pracują nad możliwością przeszczepiania organów od świń, które genetycznie są do nas najbardziej zbliżone. Problem w tym, że system immunologiczny człowieka taki organ natychmiast odrzuca. Tym razem było inaczej, gdyż lekarze przeszczepili człowiekowi nerkę zmodyfikowanej genetycznie świni. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem.
Operacja była swego rodzaju testem, gdyż u osoby której przeszczepiono organ, stwierdzono wcześniej śmierć mózgu. Chodziło więc jedynie o sprawdzenie, czy organizm nie odrzuci przeszczepu. Sam organ również nie pochodził od zwykłej świni, lecz genetycznie zmodyfikowanej. Usunięto z niej gen o którym wiadomo, że wywołuje niemal natychmiastowe odrzucenie u ludzi.
Rodzina biorcy zgodziła się, aby zespół medyczny przeszczepił nerkę, zanim odłączono podtrzymywanie życia. Biorca wykazywał jednak oznaki dysfunkcji nerek. Pacjent miał nerkę świni połączoną z jej naczyniami krwionośnymi i utrzymywaną poza jej ciałem przez trzy dni, co umożliwiło naukowcom przeprowadzenie badań.
Naukowcy przeprowadzili wiele testów, aby określić funkcjonalność przeszczepionej nerki. Według lekarzy jej funkcjonowanie wyglądało całkiem normalnie i wytwarzała ilość moczu oczekiwaną od przeszczepionej nerki ludzkiej. Ponadto nie zaobserwowano oznak silnego wczesnego odrzucenia obserwowanego podczas przeszczepu nerek świni innym naczelnym niż człowiek. Badacze zauważyli także, że nieprawidłowy poziom kreatyny, wskazujący na słabą czynność nerek, powrócił do normy po przeszczepie.
Gdyby udało się opracować metodę przeszczepu ludziom nerek pochodzących od świni, pomogłoby to setkom tysięcy pacjentów oczekujących na nową nerkę. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych czeka na nią ponad 90 tys. osób.
Technogadżet w liczbach