Nowojorska policja nie chce robota Boston Dynamics

Nowojorska policja zerwała kontrakt z firmą Boston Dynamics na dzierżawę policyjnego robota Digidog. Decyzję podjęto po tym jak do sieci trafiło wideo z maszyną patrolującą Manhatta.

Jeśli jesteście fanami serialu Black Mirror, to z pewnością pamiętacie niewielkie roboty przypominające psy, które polowały na ludzi. Podobne maszyny miały też pojawić się w nowojorskiej policji, by wspierać funkcjonariuszy na służbie. Nie pojawią się jednak, gdyż komenda główna zdecydowała się anulować kontrakt z firmą Boston Dynamics na dzierżawę modelu Digidog.

Maszynę zaprojektowano specjalnie do użytku przez policję. Wyposażono ją m.in., w dwustronny system komunikacji, a także sztuczną inteligencję odpowiadającą za jego poruszanie się. Robot nie dysponuje jednak żadnym uzbrojeniem.

Boston Dynamics

Jakiś czas temu policja podpisała z amerykańską firmą umowę o wartości 94 tys. dolarów, na dzierżawę modelu Digidog. Miał on wspierać funkcjonariuszy na służbie, jednak szybko stał się celem krytyki ze strony obywateli oraz lokalnych polityków. Fala krytyki pojawiła się po tym, jak do sieci trafiło wideo z robotem patrolującym Manhattan. W lutym NYPD użyło go też w odpowiedzi na włamanie do domu i sytuację z zakładnikami na Bronksie.

Po publikacji filmu burmistrz Nowego Jorku zasugerował policji, by jeszcze raz przemyślała wykorzystanie robota. Pojawiły się też pytania od rady miasta dotyczące kosztów wykorzystania tych maszyn. Cała ta nagonka medialna sprawiła, że policja zdecydowała się już teraz zakończyć dzierżawę robota, która miała wygasnąć w sierpniu.

Źródło

You may also like...