Nowy typ maseczki zabije COVID-19 podczas kontaktu

Naukowcy z University of Kentucky, pracują nad maseczką na twarz, która mogłaby neutralizować COVID-19 przy kontakcie. Dzięki temu znacznie skuteczniej chroniłaby przed zakażeniem.

Rządy wielu państw w związku z pandemią wprowadziły nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wprawdzie epidemiolodzy wskazują na niską ich skuteczność w kwestii ochrony przez zakażeniem, ale być może wkrótce uda się ją znacznie zwiększyć. Naukowcy z University of Kentucky pracują bowiem nad nowym rodzajem maseczki na twarz, która zneutralizuje COVID-19 przy kontakcie.

Standardowa maseczka, którą nosi większość z nas, o ile nie posiada odpowiednich filtrów, nie jest w stanie skutecznie ochronić przed koronawirusem. Otwory w materiale są bowiem zbyt duże, by go zatrzymać. Nowy typ maseczki, może więc bardzo pomóc w walce z pandemią. Sprawi bowiem, że wirus nie przeniknie do naszych płuc, a poza tym osoba zakażona nie będzie zarażała innych.

COVID-19

Według naukowców, zastosowana w maseczce membrana, będzie zawierała enzymy proteolityczne. Połączą się one z kolcami białka koronawirusa, by oddzielić je, a następnie zneutralizować. Krótko mówiąc membrana zatrzyma wirusa na maseczce, podobnie jak robią to maski N95, przy okazji całkowicie do dezaktywując. Produkt nie utrudni też oddychania i będzie wygodny w noszeniu. Może też zmieniać kolor, w przypadku wykrycia koronawirusa.

Według konstruktorów, nowa maseczka będzie gotowa za około sześć miesięcy. Tyle bowiem czasu potrzebują naukowcy na dopracowanie projektu, zanim będzie można rozpocząć jego seryjną produkcję.

Źródło

You may also like...