Unia Europejska może zadać Facebookowi kolejny cios

Facebook znowu będzie musiał zapłacić karę. Unia Europejska kończy kolejne śledztwo dotyczące naruszania prywatności, które może kosztować portal 2 mld dolarów.

Facebook z pewnością nie zaliczy tego roku do szczególnie udanych. Wielokrotne naruszanie przez portal prywatności użytkowników, zaczyna właśnie zbierać swe żniwo. Dla amerykańskiej będzie to bardzo kosztowne, gdyż kary jakie musi zapłacić są naprawdę wysokie.

Kilka tygodni temu informowałem, że amerykańska FTC nałożyła na portal 5 mld dolarów kary w związku z aferą dotyczącą Cambridge Analytica. Na tym się bynajmniej problemy popularnego serwisu nie kończą, gdyż kolejny cios może otrzymać od Unii Europejskiej.

Jak donosi The Wall Street Journal, dobiega końca śledztwo prowadzone wobec portalu na mocy GDPR (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Jako że europejska siedziba portalu znajduje się w Dublinie, to sprawą zajmuje się irlandzka Komisja Ochrony Danych, która ma do rozpatrzenia 11 spraw przeciwko firmie. Część z nich jest już na takim etapie, że komisja wkrótce przekaże końcowe sprawozdania z wyników śledztwa. Decyzji oraz ewentualnej wysokości kar możemy spodziewać się już pod koniec września.

Komisja nie ujawniła wprawdzie jakie śledztwa dobiegają końca, ale w przypadku jednego z nich chodzi o aplikację WhatsApp. Sprawa dotyczy kwestii tego, czy firma zapewnia użytkownikom komunikatora wystarczające informacje na temat danych jakie przekazywane są do Facebooka.

Wysokość kary jaka może zostać na firmę nałożona na mocy GDPR, sięga 4 procent światowych obrotów z poprzedniego roku. W przypadku portalu Facebook daje to kwotę 2,23 mld dolarów.

Facebook

Źródło: WSJ.com

You may also like...