Trójwymiarowy kokpit kolejną rewolucją w motoryzacji

Bosch zapowiada kolejną rewolucję w samochodowych zegarach. Niemiecka firma pracuje nad technologią, która będzie wyświetlała informacje w 3D.

Standardowe, analogowe zegary które pokazują nam prędkość, obroty silnika czy też jego temperaturę, przechodzą już powoli do lamusa. W większości nowych aut wskaźniki są już cyfrowe, prezentując potrzebne dane na ciekłokrystalicznych wyświetlaczach. Niektóre firmy, takie jak Volkswagen czy Audi idą znacznie dalej, oferując tzw. wirtualny kokpit. To technologia, dzięki której kierowca może samodzielnie spersonalizować “zegary”, wybierając najpotrzebniejsze dla siebie informacje.

Wkrótce jednak może pojawić się jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie, które zastąpi dotychczas wykorzystywane systemy. Bosch pracuje bowiem nad nową technologią wyświetlaczy dla samochodów, które będą prezentowały informację w 3D. System zapewni dodatkową głębię obrazu, co umożliwi np., lepszą prezentacje informacji z aktywnego tempomatu. W ten sposób kierowca będzie dokładniej widział jaka odległość dzieli go od poprzedzającego pojazdu, a także kiedy sytuacja na drodze stanie się niebezpieczna.

Bosch

Doktor Steffen Berns, szef działu Bosch Car Multimedia będzie dla użytkownika użyteczniejsza, zaś prezentowane informacje bardziej oczywiste. Jeśli chcemy zaparkować, wówczas trójwymiarowe odtworzenie pozycji pojazdu w odniesieniu do przeszkód, pozwoli nam wykonywać bardziej precyzyjne manewry. W porównaniu do standardowego widoku 2D będzie to znacznie dokładniejsze, zapewniając lepsze wyczucie odległości.

Nowa technologia przyda się nie tylko podczas parkowania, gdyż nawigacja także może ją wykorzystać. System zapewni bowiem bardziej zrozumiałe wskazówki, informujące gdzie skręcić oraz w jakim punkcie miasta obecnie się znajdujemy.

Bosch

Oczywiście to od producentów aut zależeć będzie czy zdecydują się wykorzystać nowe rozwiązanie. Niestety Bosch nie podał nawet przybliżonych ram czasowych wprowadzenia systemu na rynek, więc będziemy musieli zapewne nieco na niego poczekać. Pojawia się jednak pytanie, czy taka forma prezentowania informacji nie będzie dodatkowo rozpraszała uwagi kierowcy.

Źródło: Digitaltrends.com

You may also like...