Nowatorska technologia LG zapewni większą jasność telewizorom OLED

Na targach CES 2022 LG pokaże najnowsze telewizory OLED EX. Zastosowano w nich nowatorską technologię zapewniającą o 30 procent większą jasność obrazu w porównaniu do poprzedniej generacji.

W nowoczesnych telewizorach niezwykle istotnym parametrem jest jasność ekranu, wpływająca na jakość prezentowanego obrazu. Określa się ją w nitach (jednostka do mierzenia natężenia światła) lub alternatywnie jako ułamek cd/m2. Standardowy telewizor bez technologii HDR ma ją w zakresie od 100 do 300 nitów. Telewizor z HDR powinien mieć jasność na poziomie co najmniej 350 nitów, a im wyższy ten parametr, tym HDR będzie bardziej dostrzegalny.

Technologia OLED EX zapewni jaśniejszy obraz

Firma LG, podczas targów w Las Vegas zaprezentuje światu zupełnie nowy typ telewizora OLED EX, który jest o 30% jaśniejszy od poprzedniej generacji. Udało się tego dokonać dzięki deuterowi.

Technologia OLED gwarantuje wysoką jakość obrazu. Każdy piksel w tych urządzeniach posiada podświetlenie, które można wyłączać indywidualnie. Pozwala to uzyskać idealną czerń, a także uniknąć efektu halo, wytarzanego przez tradycyjne panele LED. Ich wadą jest jednak mniejsza jasność w porównaniu z poprzednimi technologiami. Koncernowi LG udało się jednak rozwiązać ten problem dzięki wyświetlaczom OLED EX.

Według producenta, telewizor wykorzystuje związki deuteru i spersonalizowane algorytmy w celu zwiększenia stabilności i wydajności organicznej diody elektroluminescencyjnej.

OLED EX
LG Display

Deuter jest izotopem wodoru, stosunkowo rzadko występującym w naturze. Koreańskiej marce udało się jednak opracować skuteczny sposób jego ekstrakcji z wody. Wykorzystuje go następnie do wytwarzania wysoce wydajnych organicznych diod elektroluminescencyjnych, które emitują mocniejsze światło.

Oprócz deuteru, producent opracował również spersonalizowany algorytm, dzięki któremu telewizor lepiej kontroluje sposób wyświetlania treści. Podczas pracy odbiornik uczy się wzorców wyświetlania i lepiej przewiduje wykorzystanie 33 mln organicznych diod OLED. W ten sposób modele 8K OLED będą oferowały znacznie lepszą jakość prezentowanego obrazu.

OLED EX
LG Display

Połączenie tych dwóch rozwiązań pozwoli telewizorom OLED EX zaoferować o 30 procent większą jasność, co przełoży się na lepszy obraz. Już wkrótce poznamy szczegóły techniczne nowych odbiorników oraz ich rynkowe ceny.

Źródło

You may also like...