Oszustwa związane z kryptowalutami spowodowały ponad 1 mld dolarów strat

FTC udostępniło najnowszy raport dotyczący oszustw związanych z kryptowalutami w 2021 roku. Amerykanie stracili z tego powodu 1,6 mld dolarów, a ofiarą padło ponad 46 tys. osób.

Ze względu na wysoki kurs, kryptowaluty wzbudzają zainteresowanie inwestorów liczących na duże zyski. Fakt ten wykorzystują przestępcy, którzy oferują możliwość atrakcyjnego inwestowania w cyfrowe pieniądze. Takie okazje często są oszustwem, w wyniku którego naiwne ofiary tracą olbrzymie pieniądze.

Okazuje się, że przekręty związane z kryptowalutami są dla przestępców niezwykle dochodowym zajęciem. Potwierdza to najnowszy raport opublikowany właśnie przez FTC. Wynika z niego, że w okresie od stycznia 2021 roku do marca 2022 roku, ofiarą takich oszustw padło ponad 46 tys. Amerykanów. Stracili w ten sposób około 1,6 mld dolarów. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to zanotowano jedynie 7000 oszustów, zaś straty wynosiły 80 mln dolarów.

Oszustwa wiązane z kryptowalutami przynoszą coraz większe zyski

Co ciekawe, około 70 procent oszustw wykorzystywało Bitcoina jako metodę płatności. Na kolejnych miejscach znalazły się Tether (10 procent) oraz Ether (9 procent). Ether jest główną walutą wybieraną przez NFT, stosunkowo nowy rynek kryptograficzny, w którym świetnie prosperują oszuści i hakerzy.

Najczęstszym rodzajem oszustw były inwestycje w kryptowaluty, a poniesione przez ofiary straty wyliczono na około 575 mln dolarów. Oszustwa kierowane są do inwestorów amatorów, którym obiecuje się duże zyski w zamian za początkową inwestycję. Oczywiście żadne inwestycje nigdy nie mają miejsca, zaś pieniądze od razu trafiają do kieszeni oszusta.

Całkiem sporą liczbę zgłoszonych oszustw stanowią przekręty związane z romansami, w których straty wynoszą łącznie 185 mln dolarów. Wiele takich oszustów znajduje swe ofiary za pośrednictwem aplikacji randkowych lub mediów społecznościowych. Ten rodzaj oszustwa nosi nazwę “ubojem świń”, a przestępcy budują fałszywe relacje z ofiarą, by nakłonić ją do inwestowania w kryptowaluty.

Warto jednak dodać, że jest to tylko ułamek prawdziwej skali oszustów, gdyż agencja opiera się bezpośrednio na zgłoszeniach ofiar. Tymczasem FTC oszacowało, że jedynie mniej niż 5 procent ofiar zgłosiło się po pomoc do instytucji rządowych, a pewnie jeszcze mniej powiadomiło o tym FTC. Prawdziwa kwota strat wynikających z tego typu przekrętów jest więc wielokrotnie większa.

Chainanalysis oszacowała, że nielegalne adresy, w zeszłym roku otrzymały ponad 14 miliardów dolarów w kryptowalutach. To prawie dwa razy więcej niż w 2020 roku.

kryptowalutami

Źródło

You may also like...