Niezwykła pasta może w przyszłości napędzać nasze pojazdy

Naukowcy z Niemiec opracowali niezwykła pastę o nazwie POWERPASTE. W przyszłości ta substancja może napędzać nasze samochody jeżdżące na wodór.

Wodór jest niewątpliwie przyszłością motoryzacji, gdyż jako paliwo samochodowe jest znacznie wygodniejszy w użyciu. Potrafi bowiem współpracować ze znacznie tańszymi w produkcji silnikami spalinowymi, zapewniając jednocześnie zerowy poziom emisji spalin. Poza tym tankowanie takiego pojazdu odbywa się tak samo szybko jak w przypadku standardowego paliwa. W przeciwieństwie do napędów elektrycznych nie trzeba więc czekać wielu godzin na uzupełnienie energii.

POWERPASTE nowym pomysłem na wodorowe paliwo

Wodór na razie nie jest zbyt powszechnie stosowany w autach osobowych, ale za to całkiem chętnie korzysta z niego komunikacja miejska. Niestety ma jedną dość istotną wadę, a jest nią transport oraz przechowywanie tego paliwa. Zbiorniki muszą bowiem być niezwykle wytrzymałe, co stanowi spore utrudnienie w jego eksploatacji.

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera ds. Technologii Wytwarzania i Zaawansowanych Materiałów opracowali jednak technologię, która może to zmienić. Udało im się stworzyć substancję o nazwie POWERPASTE, która mówiąc w wielkim uproszczeniu jest wodorem w formie pasty.

Substancja łączy w sobie proszek magnezowy oraz wodór, przy następnie przekształcany jest w wodorotlenek magnezu. Aby zakończyć proces tworzenia pasty dodaje się do niej również ester oraz sól metalu. Materiał przechowuje się następnie przechowywany w specjalnym kartridżu i wyciska z niego za pomocą tłoka. Chodzi o to, by pasta reagowała w połączeniu z ciekłym wodorem przechowywanym w zbiorniku i w wyniku tej reakcji powstawał gaz wodorowy. Stworzone w ten sposób paliwo można by używać do napędzania skuterów i motocykli. Technologię można też skalować i wówczas dałoby się zastosować ją w samochodach.

Celem tego projektu jest stworzenie łatwiejszego sposobu przechowywania wodoru wykorzystywanego do napędzania pojazdów. W przyszłości umożliwiłby bowiem stworzenie zupełnie nową infrastrukturę stacji napełniania tym paliwem, w których magazynowano by pojemniki z POWERPASTE.

Na razie jest to tylko koncept, ale być może w przyszłości wynalazek niemieckich naukowców faktycznie zacznie napędzać nasze pojazdy.

POWERPASTE

Źródło

You may also like...