Pierwsza bioniczna proteza ze zmysłem dotyku
Historia protez zaczyna się mniej więcej 3,000 lat temu, kiedy to jedną z pierwszych wykonano dla pewnej szlachetnie urodzonej kobiety. Jednak dopiero współczesny postęp technologiczny pozwala tworzyć protezy, które zapewniają zmysł dotyku.
Już wkrótce pierwszą taką protezę otrzyma 20-latek z Rzymu, który dolną część ramienia stracił w wyniku wypadku. Dzięki niej nie tylko zostanie przywrócona sprawność dłoni, ale dodatkowo mężczyzna będzie czuł trzymane w niej przedmioty.
Nowa bioniczna proteza zostanie podłączona elektrodami do najważniejszych części systemu nerwowego pacjenta. Dzięki czemu możliwe będzie sterowanie nią dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku prawdziwej dłoni, zaś proteza wykonywać ma wszystkie zadania w czasie rzeczywistym. Jednak dodatkową opcją jest zmysł dotyku.
Silvestro Micera ze szwajcarskiej Ecole Polytechnique Federale de Lausanne uważa, że nowy rodzaj protezy dla osób z amputowanymi kończynami, będzie prawdziwą nadzieją na całkowite odzyskanie sprawności. Poprzednie wersje bionicznej protezy, posiadały tylko dwie strefy sensoryczne. Najnowszy model będzie natomiast wysyłał sygnały ze wszystkich opuszków palców, dłoni oraz nadgarstka, dając pacjentowi wrażenie, że jego dłoń jest niemal jak prawdziwa.
20-latek, który pod koniec roku przejdzie operację wszczepienia protezy, otrzyma prototyp. Następnie naukowcy sprawdzą poziom adaptacji sztucznej kończyny i w ciągu dwóch kolejnych lat przygotują do testów w pełni działający model.
Źródło: Independent.co.uk
Technogadżet w liczbach