PigeonBot – nietypowy dron inspirowany ptakiem

Inżynierowie Uniwersytetu Stanforda zaprezentowali swe najnowsze dzieło o nazwie PigeonBot. Jest to dron inspirowany jest ptakiem, który ma pierzaste skrzydła.

Projektanci dronów zazwyczaj trzymają się jednej i tej samej formy, więc wszystkie bezzałogowce wyglądają bardzo podobnie. Nie jest to bynajmniej wadą, gdyż taki kształt świetnie się sprawdza, gwarantując stabilność lotu i łatwość manewrowania. Niektórzy konstruktorzy eksperymentują jednak z nowymi pomysłami i jedną z najnowszych koncepcji bezzałogowca jest PigeonBot.

Dzieło inżynierów z Lentink Lab na Uniwersytecie Stanforda nie przypomina typowego drona, którego dostaniemy w sklepie. To projekt inspirowany naturą, a jego kształt nawiązuje do ptaków. Badania potrzebne do jego realizacji prowadzono na martwym gołębiu, co pozwoliło naukowcom przeanalizować jak działają jego skrzydła. Gadżet posiada więc własne skrzydła, które dodatkowo są opierzone. Zastosowanie prawdziwych piór daje w tym wypadku dużo korzyści, gdyż są miękkie, lekkie oraz bardziej wytrzymałe. Dodatkowo łatwiej powracają do swego pierwotnego kształtu po wypadku.

PigeonBot

Robot różni się jednak od prawdziwego ptaka, gdyż swymi skrzydłami nie macha. Posiada tradycyjny napęd wirnikowy, natomiast skrzydła mogące zmieniać swe ułożenie, służą mu do sterowania. Inżynierowie twierdzą, że ta technika zapewnia znacznie większą stabilność lotu w porównaniu do standardowych samolotów.

Wyniki badań na pewno przydadzą się przy projektowaniu przyszłych modeli dronów, które dzięki temu będą jeszcze bardziej funkcjonalne. A jak spisuje się PigeonBot, możecie zobaczyć na poniższym wideo.

Źródło

You may also like...