Z Play Store usunięto 700 tys. aplikacji
Google pochwaliło się jak dba o bezpieczeństwo użytkowników Androida. Firma poinformowała, że w zeszłym roku ze sklepu Play Store, usunęła ponad 700 tys. aplikacji naruszających regulamin.
Sklep Google Play Store coraz częściej staje się narzędziem hakerów, wykorzystywanym do ataków na użytkowników sprzętu z Androidem. Cybeprzestępcy wrzucają tam zainfekowane aplikacje, których zadaniem jest kradzież danych lub pieniędzy. Pojawiają się tam także klony znanych programów oraz inne zagrożenia.
Google stara się chronić swych użytkowników i usuwać niebezpieczne aplikacje. Koncern udostępnił właśnie najnowszy raport, z którego wynika, że w minionym roku usunął z Play Store aż 700 tys. aplikacji naruszających regulamin. Jest to liczba aż o 70 procent większa niż w 2016 roku. To imponujący wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w 2012 roku w całym sklepie było niewiele ponad 700 tys. programów. Natomiast na koniec 217 roku, sklep oferował 3,5 mln aplikacji.
Koncern wyjaśnił, że nie tylko usunięto groźne aplikacje, ale w przypadku wielu z nich, zagrożenie zidentyfikowano bardzo wcześniej, zanim jeszcze użytkownicy zaczęli je instalować. Firma twierdzi, że 99% procent programów zawierających obraźliwe treści zidentyfikowano i zablokowano zanim trafiły do sklepu.
Amerykański koncern zapewnia, ze opracował nowe modele i techniki, pozwalające sprawniej wykrywać producentów, którzy często próbują umieszczać w sklepie groźne aplikacje. Dzięki nim, w zeszłym roku z cyfrowego sklepu zostało usuniętych około 100 tys. takich deweloperów.
Jednym z najczęstszych przewinień było podszywanie się pod znane aplikacje. W zeszłym roku usunięto takich podróbek aż 250 tys. Równie popularne są aplikacje zawierające nieodpowiednie treści, takie jak pornografia, ekstremalna przemoc, nienawiść oraz działania naruszające prawo. W kolejnej kategorii znalazły się programy zainfekowane malware.
Źródło: Googleblog.com
Technogadżet w liczbach