Polski gwiezdny niszczyciel 40 000 klocków Lego, podbija media!
Największym w Polsce Gwiezdnym Niszczycielem, zbudowanym z 40 000 klocków LEGO, zachwycają się najważniejsze portale branżowe na świecie. Statek kosmiczny z sagi filmowej „Gwiezdne wojny” w wersji LEGO waży 50 kg i mierzy 2 metry. Jego autorem jest Jarosław Książczyk ze Stowarzyszenia Zbudujmy.to!, skupiającego AFOL-sów, czyli dorosłych fanów LEGO.
Polski model wyróżnia to, że jest zbudowany w całości „klockami bokiem”. Dzięki czemu jego powierzchnia jest gładka, pozbawiona klasycznych, klockowych „kropek” i do złudzenia przypomina modele statków kosmicznych używanych przez George’a Lucasa podczas kręcenia „Gwiezdnych wojen”. O jego powstaniu napisały najważniejsze portale branżowe.
– Od dawna marzyłem, by zbudować ten statek kosmiczny. Jest coś urzekającego w jego prostej formie. Wygląda jak wielki szary trójkąt, nie ma dziur, jest jednokolorowy i dzięki temu stosunkowo tani. Gdybym chciał zbudować 2-metrowy samochód, koszt byłby dużo większy. Wystarczyło więc kupić 40 000 szarych klocków LEGO, co stanowi równowartość używanego, ale całkiem niezłego samochodu. Niektórzy ludzie są szaleni… – mówi Jarosław Książczyk, autor pomysłu i wykonawca Gwiezdnego Niszczyciela, 29-letni programista komputerowy w firmie telekomunikacyjnej, zrzeszony w Zbudujmy.to!, polskim stowarzyszeniu skupiającym AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), dorosłych fanów LEGO.
Niesamowity wyczyn polskiego konstruktora
Polski Gwiezdny Niszczyciel składa się z 40 000 klocków LEGO, waży 50 kg, a jego wymiary to 202 x 125 x 58 cm. Składanie modelu Jarek Książczyk rozpoczął na początku roku, a ukończył w październiku 2014. Budował jak zwykle – na żywo, w ciemno, bez żadnych planów. Posiłkował się jedynie oficjalnymi źródłami ze świata Star Wars, dzięki czemu znał wymiary i szczegóły oryginalnego statku. Prototypy i pomysły konsultował ze społecznością Stowarzyszenia Zbudujmy.to! i serwisu Flickr!. Z kolei skomplikowany układ elektryczny zasilający 9 metrów ledowych listew i oświetlających wnętrze modelu w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu, w którym się znajduje, pomógł mu skonstruować ojciec.
Nieukończony jeszcze Gwiezdny Niszczyciel był pokazywany w wakacje na wystawie „Morze klocków” w Swarzewie, ukończony już można było podziwiać na Wystawie Budowli z Klocków LEGO w listopadzie w Kielcach, a od 13 grudnia do 15 lutego 2015 roku będzie pokazywany na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Źródło: Prplus.pl
Technogadżet w liczbach