Popularny system alarmowy pokonany gadżetem za 2 dolary

Jeden z youtuberów pokazał jak łatwo jest pokonać system alarmowy firmy SimpliSafe. Wystarczył do tego zwykły emiter fal radiowych kosztujący jedyne 2 dolary.

Niepewne czasy sprawiają, że coraz chętniej inwestujemy w systemy chroniące nasze mieszkanie lub dom przed włamywaczami. Nowoczesny system alarmowy ma wiele przydatnych funkcji, takich jak wykrywanie ruchu, powiadamianie na smartfona czy też podgląd obrazu na żywo. Nie wszystkie tego typu rozwiązania są jednak tak samo bezpieczne i niektóre z nich można bardzo łatwo pokonać.

Udowodnił to youtuber LockPickingLawyer, który na swym kanale zajmuje się oceną skuteczności różnego rodzaju zabezpieczeń. Tym razem wziął się za sprawdzenie nowego systemu alarmowego firmy SimpliSafe. To tani i prosty w instalacji zestaw składający się z sensorów montowanych na drzwiach i oknach, które wykrywają ich otwarcie. Niska cena jest niewątpliwie jego zaletą, ale w tym przypadku za małe pieniądze otrzymujemy też niewielki poziom ochrony.

Youtuber pokazał bowiem, że system można pokonać za pomocą prostego nadajnika fal radiowych kosztującego 2 dolary. Jest to możliwe dzięki temu, że sensory komunikują się z bazą na częstotliwości 433,93 MHz. Jest to popularna częstotliwość wykorzystywana przez wiele konsumenckiej elektroniki, np., drzwi garażowe, elektroniczne nianie itp. Większość produktów jest zbyt słaba, by zakłócić działanie systemu alarmowego, ale kupiony przez LockPickingLawyer emiter już może to zrobić.

Gdy sensor wykryje ruch wszczyna alarm. Jednak na poniższym wideo możemy zobaczyć, że odpowiednio mocny emiter jest w stanie zablokować ten proces. Zakłóca bowiem komunikację sensora z bazą i gdy otworzymy drzwi, alarm nie będzie tego rejestrował.

To niewątpliwie poważny problem dla wszystkich, którzy mają system alarmowy SimpliSafe, gdyż jest on jak widać nieskuteczny. Sprawa może być jednak poważniejsza, gdyż pokazuje, że w podobny sposób można zakłócić działanie innych tego typu systemów.

system alarmowy

Źródło: YouTube.com

You may also like...