Posiadacze Fairphone 2 na Androida 9 czekali aż sześć lat

Firma Fairphone wreszcie udostępniła aktualizację do Androida 9 swemu smartfonowi Fairphone 2. Sprzęt otrzymał ją sześć lat po rynkowej premierze.

Nie jest tajemnicą, że producenci smartfonów bardzo często zwlekają z udostępnianiem swym smartfonom kolejnych aktualizacji systemowych. Zdarza się, że ich użytkownicy czekają na aktualizację nawet rok i wcale nie mają pewności czy ją dostaną. To jednak nic, gdyż posiadacze modułowego smartfona Fairphone 2, na aktualizację do Androida 9.0 Pie musieli czekać od 2015 roku.

Wspomniany sprzęt pojawił się na rynku w 2015 roku i fabrycznie miał zainstalowanego Androida 5.1. Na kolejną aktualizację produkt musiał więc czekać aż sześć długich lat, co jest niezwykle długim poślizgiem. Okazuje się jednak, że producent nie mógł udostępnić aktualizacji wcześniej bez wsparcia ze strony Qualcommu. Amerykańska firma przestała wspierać Snapdragona 801 zainstalowanego w Fairphone 2 już od Androida 6 w 2015 roku.

Nie można więc było udostępnić temu modelowi kolejnej wersji tej platformy. Producent zdecydował się więc przeskoczyć o kilka generacji i udostępnić użytkownikom od razu Androida 9 Pie, co jednak nie było łatwe.

Fairphone 2

Firma musiała samodzielnie wykonać większość ciężkiej pracy, aby nowy system działał na tym procesorze. Na szczęście mogła oprzeć się na pracy wykonanej przez Lineage OS, jednego z najpopularniejszych ROM-ów w świecie Androida. Nie rozwiązało to jednak całkowicie tego problemu, gdyż Fairphone 2 był urządzeniem z certyfikatem Google. Należało więc włożyć wiele pracy, aby sprzęt przeszedł testy Google.

Pojawia się jednak pytanie, czy cała ta praca miała jakiś sens. W końcu jest to smartfon sześcioletni, więc nie wiadomo ile osób nadal z niego korzysta. Nie można wykluczyć, że większość nabywców pozbyło się sprzętu, który przez lata nie miał żadnego wsparcia i przeniosła się na jakiś nowszy model.

Źródło

You may also like...