Pracownicy Microsoftu słuchają też rozmów posiadaczy Xboxa One

Na jaw wychodzą kolejne fakty dotyczące słuchania prywatnych rozmów użytkowników komunikatorów i asystentów. Sprawa dotyczy również posiadaczy konsol Xbox One.

W dzisiejszych czasach mamy coraz mniejsze możliwości ochrony naszej prywatności. Zwłaszcza gdy duże koncerny technologiczne nieustannie ją naruszają. Do tej pory głównym problemem był Facebook, ale okazuje się, że zachowanie innych firm jest w tej materii znacznie gorsze.

Niedawno wyszło bowiem na jaw, że kontrahenci dużych koncernów słuchają prywatnych rozmów prowadzonych przez użytkowników. Tak dzieje się z przypadku głosowych asystentów Google Assistant oraz Amazon Alexa, które nagrywają często rozmowy prowadzone w ich pobliżu. Ich zapis dostają następnie zewnętrzni kontrahenci, którzy słuchają ich, by w ten sposób usprawnić działanie technologii.

Niedawno wyszło na jaw, że podobny problem dotyczy użytkowników komunikatora Skype. A teraz okazuje się, że słuchają też rozmów prowadzonych przez użytkowników konsol Xbox One i to bez ich wiedzy. Najnowszy raport ujawnia, że współpracownicy Microsoftu słuchają klipów audio, na których użytkownicy przypadkowo lub celowo mówią do swych konsol.

Jak wiemy, sprzęt ten już od kilku lat posiada funkcję sterowanie głosem, realizowaną za pomocą kontrolera Kinect. A jakiś czas temu rozszerzono ją dzięki asystentowi Cortana. Wystarczy więc powiedzieć “Xbox” lub “Hej, Cortana”, wówczas pomocnik zaczyna nasłuchiwać komend, rejestrując głos użytkownika. Często jednak komendy aktywacyjne wypowiadane są przez przypadek, a wówczas konsola zaczyna nagrywać głos, który następnie przesyła na serwery Microsoftu.

Podobnie jak w przypadku próbek audio z komunikatora Skype, część z nich jest wysyłana do zewnętrznych współpracowników. Teoretycznie nie narusza to prywatności, gdyż użytkownik zgadza się na to, choć zapewne wielu nie ma tego świadomości. Jednak wielu użytkowników osób na pewno nie będzie zadowolonych z faktu, że obce osoby słuchają ich prywatnych rozmów.

Xboxa One

Źródło

You may also like...