Producent luksusowych smartfonów znika z rynku

Marka Vertu specjalizująca się w luksusowych smartfonach, ogłosiła bankructwo. Firma należąca niegdyś do Nokii zniknie z rynku. Na jej koncie pozostało jedynie mnóstwo niespłaconych długów.

Zapewne nie każdy z Was słyszał o marce Vertu, która przez wiele lat produkowała telefony komórkowe, a później smartfony. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż jej sprzęt był wyjątkowo luksusowy i kosztował krocie.

Vertu powstało w 1988 roku jako dział Nokii zajmujący się produkcją ultra luksusowego sprzętu mobilnego. Nokia utraciła jednak dawną świetność i w 2012 roku przedsiębiorstwo kupiła prywatna grupa kapitałowa EQT VI. Byłą jej właścicielem jedynie do 2015 roku. Potem sprzedała ją koncernowi Godin Holdings z Hong Kongu, który szybko popadł w tarapaty finansowe i musiał ją sprzedać.

Najnowszym właścicielem został turecki biznesmen Murat Hakan Uzan, który w tym roku kupił Vertu za 50 mln funtów, mając nadzieję, że z jego pomocą uda się jej osiągnąć pełny potencjał. Niestety plany te nie wypaliły. The Financial Times poinformował, że marka mająca obecnie 138 mln funtów długów, zostanie zamknięta, zaś 200 osób straci pracę.

Informacja jest sporym zaskoczeniem, gdyż całkiem niedawno firma podpisała z chińskim gigantem TCL umowę na wymianę technologii. Można więc było sądzić, że uda się jej stanąć na nogi.

Dla przeciętnych klientów strata nie będzie duża, gdyż smartfony Vertu kosztowały po kilka tysięcy dolarów. Były więc poza zasięgiem zwykłych zjadaczy chleba.

Vertu

Źródło: FT.com

You may also like...