Prototypowy dron HUUVER porusza się na lądzie i w powietrzu; budują go Polacy
Polska firma Cervi Robotics, w ramach projektu Unii Europejskiej pracuje nad niezwykłym dronem o nazwie HUUVER. Gadżet potrafi poruszać się po ziemi, a także latać w powietrzu.
Drony zazwyczaj potrafią albo poruszać się na lądzie, albo latać, jednak urządzenia przemieszczające się na oba te sposoby są rzadkością. Wkrótce może ich być znacznie więcej, gdyż polska firma Cervi Robotics pracuje nad uniwersalnym dronem o nazwie HUUVER. Urządzenie łączy w sobie cechy dwóch pojazdów. Dzięki gąsienicom potrafi poruszać się na lądzie, zaś wbudowane śmigła umożliwiają mu latanie.
HUUVER dronem o dużych możliwościach
HUUVER (Hybrid UAV-UGV for Efficient Relocation of Vessels) jest jednym z projektów realizowanych w ramach Uniii Europejskiej i jest wspólnym dziełem wielu firm z całej Europy. Projekt prowadzony jest przez polską firmę Cervi Robotics, a uczestniczą w nim także inżynierowie z polskiej firmy Rectangle, czeskiej Gina Software, austriackich Bladescape i Brimatech Service oraz hiszpańskiej NTT Data. Obecny prototyp mierzy 137 cm długości, 84 cm szerokości i 56 cm wysokości oraz waży 23 kg.
Urządzenie oferuje bardzo szerokie możliwości, bo gdy zadanie wymaga aby poruszał się na ziemi, używa w tym celu dwóch gąsienic. Wówczas na jednym ładowaniu baterii może pracować przez maksymalnie 10 godzin. Gdy musi wzbić się w powietrze, uruchamia osiem wirników i wtedy potrafi latać przez około 20 minut.
Wbudowana kamera Sony 4K oraz czujnik termowizyjny FLIR umożliwiają operatorowi sterowanie dronem w czasie rzeczywistym. Może on jednak poruszać się także w trybie autonomicznym. Wówczas kieruje nim system nawigacji Galileo, zaś sensor Velodyne Puck LITE LiDAR pomaga mu omijać przeszkody. Pracą wszystkich podzespołów zarządza natomiast pokładowy mikroprocesor Nvidia Jetson AGX Xavier.
Według przedstawiciela Dronehub, faza badawczo-rozwojowa projektu HUUVER niedawno dobiegła końca. Obecnie rozpoczyna się faza komercjalizacji gadżetu, co oznacza iż niebawem pojawi się w sprzedaży. Na razie nie wiadomo kiedy będzie go można kupić, ale jasne jest, iż jego przeznaczeniem nie jest zabawa, więc nie przyda się zwykłym konsumentom. Stworzono go głównie do zastosowań przemysłowych, wojskowych i poszukiwawczo-ratowniczych.
Technogadżet w liczbach