Qualcomm projektuje 64-bitowy procesor dla urządzeń noszonych

Amerykańska firma pracuje nad nowym układem do smartwatchy, który podniesie ich wydajność. Snapdragon Wear 429 będzie 64-bitowy i otrzyma nowe rdzenie.

Qualcomm ostatnio mocno zaniedbał rynek urządzeń noszonych, skupiając się głównie na wspieraniu smartfonów. Ostatni mikroprocesor stworzony dla smartwatchy pojawił się we wrześniu zeszłego roku, a był nim Snapdragon Wear 3100. Amerykańska firma chce to teraz nadrobić. Rozpoczyna więc pracę nad zupełnie nowym układem, który zapewni zegarkom znacznie wyższą wydajność.

Firma pracuje nad nową platformą o nazwie Snapdragon Wear 429 lub Wear 2700. Bazuje ona na procesorze Snapdragon 429 znanym ze smartfonów. W porównaniu do poprzedniego układu Wear 3100, który był 32-bitowy i bazował na przestarzałych rdzeniach A7 oraz litografii 28 nm, nowy będzie dużym krokiem naprzód.

Według doniesień, nowy chipset jest przede wszystkim 64-bitowy, co już samo w sobie wiele zmienia. Otrzyma też nowoczesne rdzenie Cortex A53 taktowane zegarem 2 GHz i zostanie wykonany z wykorzystaniem litografii 12 nm oraz procesu FiNFET. Nowa konstrukcja powinna więc zapewnić układowi znaczący wzrost wydajności.

Na wyposażeniu układu Snapdragon Wear 429 znajdzie się również technologia bezprzewodowej łączności Bluetooth 5.0 oraz modem LTE. Platforma ma również wspierać EMMC 5.1, co zapewni znacznie szybszą pamięć użytkową.

Qualcomm nie ujawnił na razie daty premiery nowego chipu. Wiemy jednak, że platforma jest już testowana, więc termin debiutu nie powinien być odległy. Możliwe, że pierwsze urządzenia posiadające nowy układ pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Snapdragon Wear 429

Źródło: Winfuture.de

You may also like...