SI oraz druk 3D ułatwią reprodukcję obrazów. Naukowcy stworzyli odpowiednią technologię
Grupa naukowców z MIT opracowała nowy system pomagający tworzyć reprodukcje obrazów. System RePaint korzysta z druku 3D oraz sztucznej inteligencji.
Z muzeów całego świata oraz prywatnych kolekcji, ginie wiele obrazów. Mnóstwa z nich nigdy nie udaje się odzyskać, co stanowi niepowetowaną stratę dla kultury i sztuki. Oczywiście próbuje się tworzyć reprodukcje, które mogłyby zastąpić utracone dzieła, ale jest to zadanie bardzo trudne do zrealizowania.
Być może wkrótce ułatwi te zadanie nowoczesna technologia. A konkretnie mówiąc system RePaint opracowany przez naukowców z laboratorium CSAIL z MIT. Specjaliści z Laboratorium informatyki i sztucznej inteligencji opracowali bowiem system, umożliwiający wierną reprodukcję obrazów. Technologia wykorzystuje połączenie druku 3D oraz systemu głębokiego uczenia maszynowego, dbającego o wierność reprodukcji z oryginałem.
W zwykłych drukarkach używane są cztery podstawowe kolory, które połączone pozwalają stworzyć dowolną barwę. W przypadku reprodukcji obrazów byłoby to niewystarczające. Dlatego naukowcy stworzyli pakiet 10 kolorów tuszy, zapewniających lepszą reprodukcję kolorów w zakresie ich głębi. Dodatkowo wykorzystana SI, pozwala określić optymalną mieszankę potrzebną do osiągnięcia określonego efektu. Dzięki temu, obraz będzie wyglądał tak samo dobrze w różnych warunkach oświetleniowych.
RePaint może być w przyszłości posłużyć do tworzenia reprodukcji dzieł wielkich artystów na potrzeby muzeów, chroniąc w ten sposób oryginały. Można go będzie użyć także do tworzenia sztuki na użytek domowy, czy też innych zastosowań.
Źródło: Mit.edu
Technogadżet w liczbach