Robot cichy niczym wojownik ninja

Roboty to zwykle urządzenia dość głośne, mocno hałasujące serwomotorami oraz metalowymi podzespołami. Ich przeciwieństwem jest robot skonstruowany przez Australijczyków z CSIRO Autonomous Systems Laboratory.

Ich dzieło, niczym wojownik ninja, potrafi się przemknąć niezauważone, wsłuchując się w hałas otoczenia i wykorzystując słyszane dźwięki do maskowania swego ruchu. Maszyna została wyposażona w szereg bardzo czułych mikrofonów, pozwalających jej wsłuchiwać się w otoczenie.Otaczający ją hałas potrafi wykorzystać by w ten sposób zamaskować odgłos przemieszczania się. Co więcej, potrafi obliczyć jak daleko może się w tym czasie przemieścić. Na przykład odgłos ptaka może brzmieć zaledwie przez kilka sekund, ale to wystarczy maszynie, by przejechać do kolejnej kryjówki.

Robot posiada także kamerę oraz skaner laserowy służący do tworzenia mapy otoczenia i zaznaczania na niej najlepszych miejsc do ukrycia się, które przy okazji najlepiej zamaskują jego akustyczną sygnaturę.

W zasadzie nie wiadomo po co stworzono taką maszynę, ale chyba jej jedynym zastosowaniem jest szpiegostwo. Do tego celu zapewne będzie się nadawać idealnie. Równie dobrze, może nam podłożyć pod tyłek materiał wybuchowy, a nawet tego nie zauważymy.

Źródło: Csiro.au

You may also like...