Nowoczesny robot Clearbot usunie plastikowe śmieci z mórz i oceanów
Opracowany przez startup Open Ocean Engineering robot Clearbot, posprząta morza i oceany ze śmieci. Obecnie autonomiczna maszyna patroluje wody Hong Kongu.
Nasze morza i oceany są coraz bardziej zanieczyszczone śmieciami, które negatywnie wpływają na morski ekosystem. Firmy z całego świata pracują więc nad technologiami, które mogłyby ten problem rozwiązać, a jedną z nich jest startup Open Ocean Engineering.
W 2020 roku firma stworzyła autonomiczną śmieciarkę o nazwie Clearbot, która usuwa plastikowe śmieci z portów, jezior oraz kanałów. Wkrótce potem nawiązała współpracę z firmę Razer zajmującą się produkcją akcesoriów dla graczy, co zaowocowało poważnymi zmianami w projekcie. Obecnie jest już nowy model robota, który właśnie zaczął patrolować wody w pobliżu Hong Kongu.
Maszyna ma wymiary 3 x 1,3 m i można ją kontrolować zdalnie, ale potrafi też działać całkowicie autonomicznie. Porusza się po zaprogramowanej trasie podobnie jak odkurzacze Roomba, omijając przeszkody za pomocą LiDAR’u. Wyposażono ją także w napęd elektryczny oraz baterię zapewniającą do 4 godzin pracy na jednym ładowaniu. Po wyczerpaniu można ją naładować za pomocą opcjonalnej stacji dokującej z panelami solarnymi.
Clearbot zbiera pływające zanieczyszczenia i podaje je na przenośnik taśmowy, skąd trafiają do pojemnika na rufie o pojemności 200 kg. Kamera z AI identyfikuje śmieci i fotografuje każdy kawałek plastiku trafiający na przenośnik. System oznacza zdjęcia koordynatami GPS i zapisuje w bazie danych w chmurze Microsoft Azure celem późniejszej analizy.
Zgromadzone w ten sposób dane wykazały, że mniej niż połowę odzyskanego w ten sposób plastiku, można poddać recyklingowi. Takie informacje mogą pomóc władzom morskim powstrzymać falę zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi u jego źródła.
Konstruktorzy twierdzą, że robot może dziennie usuwać tonę metryczną śmieci, a także pomagać w powstrzymaniu wycieków oleju. Na razie maszyna jest wciąż poddawana testom i nie wiadomo kiedy będzie powszechnie dostępna. Producent twierdzi jednak, że kilka firm już wyraziło zainteresowanie technologią.
Technogadżet w liczbach