Roboty zajmą się rannymi żołnierzami na polu bitwy

Brytyjscy naukowcy pracują nad technologią ułatwiającą zajmowanie się rannymi żołnierzami na polu bitwy. Umożliwią to roboty z technologią VR oraz systemem teleobecności, które pozwolą lekarzowi na zdalną ocenę odniesionych obrażeń.

Wojna w Ukrainie pokazała nam jak ważne jest nie tylko nowoczesne uzbrojenie, ale też sprawne leczenie żołnierzy rannych na polu bitwy. Nie jest to jednak zadanie łatwe, gdyż medykom trudno jest działać w sytuacji zagrożenia życia. I to nie tylko ze strony pocisków wroga, ale też czynników zakaźnych oraz skażenia.

Nie mówiąc już o tym, że nie ma ich tyle ile potrzeba oraz mają ograniczone zasoby. Poza tym jeśli pacjent wymaga dalszej opieki, przeniesienie go w bezpieczne miejsce z odpowiednimi zasobami, może zająć godziny lub dni.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield pracują jednak nad technologią, która może to zmienić. Badacze opracowują specjalny system teleobecności, do leczenia personelu wojskowego podczas walki. Plan zakłada wykorzystanie robotów, sterowanych przez lekarzy znajdujących się z dala od pola bitwy.

Maszyna zbierałaby dane o parametrach życiowych pacjenta za pomocą tej samej technologii, która jest stosowana w chirurgii robotycznej. Roboty mogłyby mierzyć ciśnienie krwi i temperaturę, pobierać wymazy z jamy ustnej pacjenta oraz próbki krwi. Natomiast medyk wyposażony w zestaw VR, zdalnie oceniłby stan pacjenta, a następnie zdecydował o czynnościach jakie należy wykonać w celu ratowania jego życia.

Projekt jest obecnie na etapie badań, więc trudno powiedzieć kiedy takie nowinki technologiczne mogłyby trafić do użytku. Znając jednak życie, na gotowy system, który da się wykorzystać w bitwie, trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat.

roboty
Źródło: Uniwersytet University Sheffield

Źródło

You may also like...