Robotyczne protezy kończyn staną się bardziej ludzkie

Zespół naukowców opracował nową technologię, dzięki której robotyczne protezy staną się bardziej ludzkie. Zapewnią swym użytkownikom czucie dotykanych przedmiotów, dokładnie tak jak robią to naturalne kończyny.

Jeszcze kilkanaście lat temu utrata kończyny w wyniku wypadku lub choroby, oznaczała znaczne pogorszenie jakości życia. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż powstaje coraz więcej zrobotyzowanych bionicznych protez, które zastępują prawdziwe kończyny.

Takie protezy pozwalają chwytać i manipulować przedmiotami, a dzięki sterowaniu falami mózgowymi stają się coraz dokładniejsze. Ich największą wadą jest jednak to, że nie pozwalają czuć tego co dotykają, ale nad tą kwestią także trwają już prace. Prowadzone są przez badaczy z University of Pittsburgh Rehab oraz Neural Engineering Labs, którym udało się opracować technologię mogącą to zmienić.

Stworzyli bowiem nową metodę opisującą w jaki sposób dodanie stymulacji mózgu może zapewnić wrażenia dotykowe. W przyszłości ułatwi to użytkownikom manipulowanie takimi biotycznymi protezami.

robotyczne protezy

Naukowcy połączyli widzenie ze sztuczną percepcją dotykową, co pozwoliło skrócić aż o połowę czas spędzany na chwytaniu i przenoszeniu przedmiotów. Udało się go zmniejszyć z typowych 20,9 s do zaledwie 10,2 s. Nowa technologia znacznie ułatwi posiadaczom protez wykonywanie czynności w codziennym życiu, podnosząc tym samym ich wydajność.

Oczywiście aby nowa technologia mogła działać, wcześniej należy pacjentowi wszczepić niewielkie układy elektrod. Umieszczane są w korze ruchowej mózgu oraz korze somatosensorycznej, będącej częścią mózgu przetwarzającą informacje sensoryczne z naszego ciała. Implanty pozwalają sterować robotyczną protezą za pomocą umysłu i otrzymywać dotykową informację zwrotną.

Na razie technologia nadal wymaga badań, ale wyniki dotychczasowych testów są bardzo obiecujące. Na wprowadzenie rozwiązania do powszechnego użytku trzeba będzie jednak poczekać co najmniej kilka lat.

Źródło

You may also like...