Rodzeństwa również mogą oszukać Face ID

Okazuje się, że Face ID wcale nie jest technologią tak bezpieczną jak twierdzi Apple. System mogą bowiem oszukać rodzeństwa, które wcale nie są identyczne.

Apple chwali się, że zrobiło wiele, by technologia Face ID zapewniała wysoki poziom zabezpieczenia telefonu. Firma twierdzi, że przy jej tworzeniu współpracowała ze specjalistami od makijażu, producentami masek oraz innymi fachowcami. Chciała w ten sposób upewnić się, że technologia będzie niezawodna.

Kilka dni temu informowałem, że tak nie jest, gdyż system nie radzi sobie z bliźniakami jednojajowym. To jeszcze dałoby się zrozumieć, ale kolejny test pokazuje, że technologię może oszukać także rodzeństwo, które nie jest jednojajowe.

Na poniższym wideo widać, jak jeden z braci rejestruje swą twarz w telefonie, a kolejny po kilku próbach także jest w stanie odblokować telefon własną twarzą. Eksperci wyjaśniają jednak, że wcale nie jest to wada systemu, lecz zamierzona funkcja. Face ID bazuje na sieci neuronowej. Zaprojektowano ją w taki sposób, by adaptowała się do zmian twarzy użytkownika, wynikających np. ze starzenia się, wyhodowania brody, noszenia czapki, zmiany wagi itp.

Innymi słowy, technologia adaptuje się do innej twarzy i myśląc, że wciąż ma do czynienia z właścicielem, pozwala odblokować telefon rodzeństwu. I to nawet wówczas, gdy obaj bracia wyraźnie się od siebie różnią.

Oczywiście to nie oznacza, że obca osoba nagle odblokuje nasz telefon. Ale jeśli macie rodzeństwo, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że Wasz brat lub siostra będą mogli odblokować Wasz iPhone X. Z drugiej jednak strony, jeśli obca osoba wejdzie w posiadanie naszego kodu, a następnie skradnie telefon, to nie można wykluczyć, że także uda się go jej odblokować.

Face ID

Źródło: Reddit.com

You may also like...