Rosja chce mieć własną kryptowalutę

Sankcje nałożone na Rosje bardzo dają się we znaki gospodarce tego kraju. Rząd chce więc stworzyć własną kryptowalutę mając nadzieję, że przy jej pomocy uda się ominąć ograniczenia.

Parę lat temu, kraje zachodnie nałożyły na Rosje sankcje gospodarcze za najechanie Krymu. Bardzo niekorzystnie odbijają się one na gospodarce kraju, więc rząd szuka sposobów na ich ominięcie. Być może jednym z nich będzie własny cyfrowy pieniądz.

Media donoszą, że Rosja planuje stworzyć własną kryptowalutę, która pomogłaby państwu uniknąć nałożonych na nie sankcji finansowych. A te są bardzo bolesne, gdyż przedstawiciele rządu, biznesmeni oraz agencje nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu finansowego, co ogranicza możliwość prowadzenia handlu.

Jak donoszą dziennikarze Financial Times powołując się na anonimowe źródła w Moskwie, Putin nakazał więc rządowym agencjom stworzeniem kryptorubla. Cyfrowy pieniądz otworzy nowe drogi do przeprowadzania finansowych transakcji w rublach, a jednocześnie umożliwi obejście sankcji finansowych, utrudniających rosyjskie operacje.

Prace są na razie na bardzo wczesnym etapie rozwoju, więc minie jeszcze trochę czasu, zanim kryptorubel pojawi się w obiegu. A warto dodać, że Rosja nie jest jedynym państwem, które chce mieć własną kryptowalutę. Podobne plany ma Izrael.

kryptowalutę

Źródło: FT.com

You may also like...