Samsung ma nietypowy pomysł na likwidację notcha

W sieci pojawił się kolejny pomysł Samsunga, który pozwoli na rezygnację z uciążliwych notchy. Pomysł koreańskiej firmy zakłada stworzenie odwróconego notcha.

Kilka lat temu producenci smartfonów, stale powiększający rozmiary wyświetlaczy stanęli przed sporym dylematem. Na przeszkodzie w dalszym zwiększaniu ich przekątnych stanęły przednie kamery. Musieliby bowiem powiększyć rozmiar całego sprzętu, a to mogłoby niekorzystnie wpłynąć na komfort obsługi. Wymyślono więc tzw., notch, czyli wcięcie w wyświetlaczu, w którym umieszczano kamery i sensory.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż notch zakrywa fragment wyświetlacza, więc twórcy aplikacji muszą to uwzględniać w swych programach. Wielu producentów stosuje więc inne rozwiązania, jak wysuwane kamery, czy też całkowicie rezygnuje z kamer do selfie.

Samusung również pracuje nad pomysłami likwidacji notchy i jeden z nich przedstawił w patencie zaprezentowanym przez LetsGoDigital. Patent nie jest nowy, gdyż pochodzi z zeszłego roku, lecz dopiero teraz go opublikowano. Koreańska marka nie zamierza całkowicie z niego rezygnować, lecz stworzyła odwrócony notch. Zamiast wcięcia w ekranie, mamy niewielki garb na górnej krawędzi obudowy.

Taka koncepcja pozwoliłaby producentowi instalować w telefonie pełnowymiarowy wyświetlacz bez konieczności wycinania jego części lub dziurawienia. Nie jest to jednak pomysł najładniejszy pod względem stylistyki, a i funkcjonalność mogłaby pozostawiać nieco do życzenia. Taki wystający garb byłby narażony na uszkodzenia, szczególnie w przypadku noszenia telefonu w torebce lub plecaku.

Pamiętajmy jednak, że jest to tylko patent, którego Samsung wcale nie musi realizować. Takie wystające elementy nie są jednak tylko domeną koreańskiego koncernu. Na podobny pomysł umieszczenia kamer do selfie wpadła niedawno firma Xiaomi. Parę dni temu pokazałem patent opisujący umieszczenie ich w rogach obudowy.

notchy

Źródło

You may also like...