Samsung zapowiedział jeden z najszybszych dysków SSD na świecie

Samsung zapowiedział właśnie jeden z najszybszych dysków SSD na świecie. Model PM1743 SSD z interfejsem PCIe 5.0 oferuje odczyt danych z szybkością 13 000 MB/s.

Największą przewagą dysków SSD nad modelami talerzowymi jest rzecz jasna prędkość transferu danych. Modele SATA oferują odczyt danych na poziomie około 500 MB/s, jednak w przypadku wersji PCIe, osiągi te są kilkukrotnie wyższe. Dziś już nikogo nie dziwią transfery wynoszące 4000 MB/s, ale dla producentów nie jest to najwyraźniej górna granica osiągów.

Samsung zapowiedział właśnie nowy dysk PM1743 SSD PCIe 5.0, stworzony specjalnie dla serwerów. Nośnik może pochwalić się prędkością odczytu danych wynoszącą aż 13 000 MB/s. Może też wykonać niemalże dwukrotnie większą liczbę operacji wejścia/wyjścia (IOPS) w porównaniu do napędów PCIe 4.0 NVMe.

Dla obsługi takich osiągów Samsung opracował specjalny kontroler, który powstał we współpracy z Intelem. Dzięki temu napęd oferuje sekwencyjny zapis z prędkością aż 6600 MB/s, a dodatkowo o zużywa o 30 procent mniej energii. Pomoże to serwerowniom znacząco obniżyć koszty działalności, a także zredukować ślad węglowy.

Samsung wysyła już próbki nośnika PM1743 PCIe 5.0 SSD wybranym klientom, natomiast seryjną produkcję planuje rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dysk dostępny będzie w wersji o pojemnościach od 1,92 TB do 15,36 TB, a niebawem poznamy też jego ceny.

PM1743 SSD

Źródło

You may also like...