Samsung opracował rozciągany ekran OLED dla urządzeń noszonych
Inżynierowie Samsunga opracowali nowy typ wyświetlacza przeznaczonego dla urządzeń noszonych. Jest to rozciągany ekran OLED, który może zmieniać swój kształt.
Samsung od lat pracuje nad różnymi projektami mającymi zrewolucjonizować rynek sprzętu mobilnego. Koreańska marka opracowała już elastyczne wyświetlacze do składanych smartfonów, które wykorzystuje we własnych produktach i sprzedaje rywalom. Teraz jej inżynierowie pochwalili się kolejnym przełomem w postaci w pełni rozciągliwego wyświetlacza w technologii OLED.
Firma jako pierwsza w branży udowodniła potencjał komercjalizacji urządzeń rozciągliwych. Badaczom udało się jednym urządzeniu połączyć ze sobą rozciągany ekran OLED oraz czujnik fotopletyzmografii (PPG). Stworzona w ten sposób technologia pozwala mierzyć i wyświetlać w czasie rzeczywistym tętno użytkownika.
Naukowcy nazwali tę prototypową technologię “rozciągliwą elektroniczną skórą”, a jej właściwości są imponujące. Prototyp można bowiem rozciągnąć do 30 procent, bez pogorszenia wydajności. Badanie potwierdziło również, że wyświetlacz pracuje bez żadnych problemów nawet po jego 1000-krotnym rozciągnięciu.
Prototypowe urządzenie do pomiaru tętna było w stanie dokładnie mierzyć sygnały z poruszającego się nadgarstka. Czujnik odbierał sygnał bicia serca, który był 2,4 razy silniejszy niż sygnał rejestrowany przez nieruchomy czujnik krzemowy.
Technologia opracowana przez inżynierów koncernu Samsung ma więc ogromny potencjał. Zastosowanie tej nowinki technologicznej może być bardzo szerokie, począwszy od sensorów medycznych, a skończywszy na sprzęcie dla sportowców. Na razie trudno jednak powiedzieć kiedy takie rozwiązanie mogłoby wejść do powszechnego użytku.
Technogadżet w liczbach