Samsung zaprezentował pierwszy na świecie moduł 512GB DDR5 RAM

Samsung pokazał pierwszy na świecie moduł pamięci 512GB DDR5 RAM. Układ wykorzystujący technologię HKMG nie będzie jednak dostępny dla zwykłych konsumentów.

Pamięć RAM w komputerach osobistych to jeden z najważniejszych elementów jej wyposażenia. Im jest jej więcej tym lepiej, gdyż przydaje się nie tylko w grach, ale też w profesjonalnej obróbce grafiki oraz edycji wideo. O ile jednak w komputerach domowych na razie w zupełności wystarczy 32 GB RAM, to maszynach stosowanych do profesjonalnych zadań, musi być jej naprawdę sporo.

Samsung opracował więc zupełnie nową pamięć RAM do przemysłowych zastosowań. Jest to pierwszy moduł DDR5 mający aż 512 GB, w którym zastosowano technologię TSV. Uzyskanie takiej pojemności było możliwe dzięki połączeniu ze sobą ośmiu warstw układów 16 Gb DRAM. Jeśli natomiast chodzi o oferowaną prędkość transferu, to wynosi ona aż 7200 Mbps.

Dla zapewnienia wydajności energetycznej wykorzystano tu natomiast technologię HKMG. Według producenta nowe moduły zużywają więc o 13% mniej energii w porównaniu do układów pozbawionych technologii HKMG.

Gdybyście chcieli jednak włożyć taką pamięć do swych komputerów, to muszę Was zmartwić. Nie będzie bowiem dostępna dla zwykłych konsumentów, gdyż powstała z myślą o przemysłowych centrach danych, a także systemach SI oraz uczenia maszynowego, gdzie jej możliwości będą najbardziej przydatne.

Póki co pamięć 512GB DDR5 RAM jest wciąż na etapie weryfikacji i nie wiadomo dokładnie kiedy stanie się dostępna.

512GB DDR5 RAM

Źródło

You may also like...