Selfie zarejestruje nie tylko naszą urodę. Zmierzy także ciśnienie krwi
Naukowcy z Uniwersytetu Toronto opracowali nową aplikację medyczną wykorzystującą smartfon. Za pomocą zwykłego wideo selfie może nam zmierzyć ciśnienie.
Smartfony przez dość długi czas pełniły funkcję wyłącznie urządzeń do komunikacji oraz rozrywki. Ich duże ekrany oraz mocne procesory pozwalały bawić się grami, korzystać z nawigacji, jak również oglądać filmy. Szybko okazało się jednak, że urządzenia te świetnie nadają się także do zastosowań medycznych.
Firmy zaczęły projektować różnego rodzaju przystawki umożliwiające przeprowadzenie badania oczu, a także zmierzenie poziomu glukozy we krwi. Powstaje też różnego rodzaju oprogramowanie umożliwiające coraz dokładniejsze monitorowanie pracy naszego organizmu. A jeden z tego typu projektów realizowany jest na Uniwersytecie Toronto.
Zespół naukowców pod kierownictwem profesor psychologii stosowanej i rozwoju człowieka
Kang Lee, opracował niezwykłą aplikację umożliwiającą zmierzenie ciśnienia krwi. Nie potrzeba do tego jednak żadnej dodatkowej przystawki, gdyż wystarczy nagrać krótkie wideo selfie. Pomysł wykorzystuje technologię zwaną przezskórne obrazowanie optyczne. Gdy światło pada na twarz przechodzi przez skórę docierając do hemoglobiny. Optyczny sensor rejestruje jego odbicie i wizualizuje jak duży jest przepływ krwi.
Badacze przetestowali swój system na ponad 1300 osób, mierząc ciśnienie na podstawie 2-minutowego wideo nagranego iPhonem. Wyniki eksperymentu porównano następnie z pomiarem ciśnienia dokonanego za pomocą standardowych ciśnieniomierzy. Testy wykazały, że nowa technologia jest bardzo użyteczna. Dokładność przeprowadzonych wskazań wynosi bowiem aż 95-96 procent
Co ciekawe, wynalazek powstał zupełnie przez przypadek. Trzy lata temu badacze próbowali stworzyć bezdotykowy wykrywacz kłamstw. W trakcie badań odkryli jednak, że ich technologia może dokonywać pomiaru ciśnienia krwi.
Komercjalizacją wynalazku zajmie się startup utworzony przez naukowców wspólnie z firmą Nuralogix. Opracowała ona aplikację o nazwie Anura , która za pomocą 30-sekundowego wideo pozwala zmierzyć poziom stresu oraz tętno. Jesienią tego roku na chiński rynek trafi zmodyfikowana wersja aplikacji, wzbogacona o funkcję pomiaru ciśnienia krwi.
Źródło: Utoronto.ca
Technogadżet w liczbach